PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowa Rada RIO o przyjmowaniu przez jst w depozyt wolnych środków

  • pt    2 czerwca 2015 - 08:42
Krajowa Rada RIO o przyjmowaniu przez jst w depozyt wolnych środków
KR RIO wypowiedziała się w sprawie lokowania wolnych środków Fot. Photoxpress

Lokowanie wolnych środków przez SP ZOZ, samorządowe instytucje kultury oraz samorządowe osoby prawne w formie depozytu u jst jest możliwe także na potrzeby sfinansowania środków niezbędnych na pokrycie deficytu przejściowego – uważa KR RIO.




Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące przyjmowania w depozyt wolnych środków od samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, samorządowych instytucji kultury oraz samorządowych osób prawnych.

Jak jst mogą lokować wolne środki?

KR RIO wyjaśniła m.in. czy lokowanie wolnych środków przez SP ZOZ, samorządowe instytucje kultury oraz samorządowe osoby prawne w formie depozytu u jednostki samorządu terytorialnego, o którym mowa w art. 48 ust. 1a jest możliwe wyłącznie w przypadkach określonych w art. 91a tj. na pokrycie deficytu lub rozchodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego?

Jak pisze RIO z literalnego brzmienia przepisu art. 91a ust. 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że lokowanie wolnych środków przez SP ZOZ, samorządowe instytucje kultury oraz samorządowe osoby prawne w formie depozytu u jednostki samorządu terytorialnego jest możliwe wyłącznie w przypadkach określonych w tym przepisie, tj. na sfinansowanie środków niezbędnych na pokrycie deficytu lub rozchodów budżetu.

Jak podkreśla Izba, ustawodawca w art. 91a ust. 1 ustawy o finansach publicznych nie doprecyzował jednak o jaki deficyt chodzi (czy rozumiany wyłącznie jako różnica pomiędzy dochodami a wydatkami budżetu, czy również o występujący w ciągu roku tzw. „przejściowy” deficyt budżetu).

Zdaniem RIO wydaje się, że zamiarem ustawodawcy było finansowanie poprzez depozyty również przejściowego deficytu, o czym przesądza m. in. treść art. 52 ust. 1b ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym do rozchodów z tytułu zobowiązań finansowych zaciąganych i spłacanych przez jednostki samorządu terytorialnego w tym samym roku budżetowym w związku z przyjmowaniem depozytów, o których mowa w art. 48 ust. 1a, nie stosuje się przepisu ust. 1 pkt 2 w zakresie limitu rozchodów.

Kierując się zasadą racjonalnego ustawodawcy przyjąć należy, że chodzi również o deficyt przejściowy; inaczej całe rozwiązanie byłoby pozbawione sensu ekonomicznego (nie mogłyby z tego korzystać jednostki posiadające budżet z uchwaloną nadwyżką), a ten aspekt – płynność finansowa budżetu – był szczególnie akcentowany w uzasadnieniu doprojektu zmiany ustawy o finansach publicznych w przedmiotowym zakresie.

Odpowiedzi RIO na pozostałe pytania dotyczące przyjmowania w depozyt wolnych środków w Multimediach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia



REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.