PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowy Program Kolejowy po aktualizacji

  • pt    5 grudnia 2016 - 15:19
Krajowy Program Kolejowy po aktualizacji
Głównym celem aktualizowanego Programu pozostaje wzmocnienie roli transportu kolejowego w zintegrowanym systemie transportowym kraju (fot.fotolia)

• Na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa można się już zapoznać ze zaktualizowanym Krajowym Programem Kolejowym.
• Celem aktualizacji jest usystematyzowanie i doprecyzowanie KPK, co usprawni realizację i wydatkowanie przewidzianych w nim środków.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę, zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku (KPK).

Aktualizacja KPK była również niezbędna ze względu na:

* konieczność uwzględnienia zmian wynikających z rozliczania perspektywy UE na lata 2007–2013;

* decyzje Komisji Europejskiej ws. fazowania projektów z perspektywy 2007–2013 do 2014–2020;

* podpisanie umowy w sprawie przyznania dotacji dla projektów pierwszego naboru instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) oraz rozstrzygnięcia drugiego naboru;

* korekty w wyniku zakończenia prac przygotowawczych dla niektórych projektów;

* zwiększenie puli środków przewidzianych na projekty w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, przy niezmienionym poziomie dofinansowania.

Czytaj też: Co zmienia KPK

Głównym celem aktualizowanego Programu pozostaje wzmocnienie roli transportu kolejowego w zintegrowanym systemie transportowym kraju, przez stworzenie spójnej i nowoczesnej sieci linii kolejowych.

W efekcie aktualizacji osiągnięto spłaszczenie wydatków planowanych na lata 2019–2020, tzw. górkę inwestycyjną zmniejszono z 17 do 13 miliardów złotych. Koszty realizacji całego Programu wyniosą ok 66,4 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.