Kraków: będzie zakaz e-papierosów w miejscach publicznych

• Radni Krakowa podjęli uchwałę o zakazie używania e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych.
• Ma to zwiększyć komfort osób niepalących przebywających w przestrzeni publicznej.
Kraków: będzie zakaz e-papierosów w miejscach publicznych
Miłośnikom e-papierosów w Krakowie już wszędzie nie zapalą. (fot. pixabay.com)

Do tej pory pod Wawelem na przystankach autobusowych, dworcach i pętlach w pobliżu wiat, zatok autobusowych, w pojazdach komunikacji miejskiej, na terenie placów zabaw dla dzieci, w tym ogródków jordanowskich oraz na terenie trzech parków (Parku Krakowskiego, Parku im. Dr Henryka Jordana i Parku Bednarskiego) obowiązywał zakaz palenia tradycyjnych papierosów.

Po wejściu w życie nowych przepisów we wszystkich tych miejscach nie będzie wolno także używać e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych, czyli np. tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, fajki, cygara, cygaretki a nawet tytoniu do żucia.

Jak można przeczytać na stronie krakowskiego magistratu zmiany zostały wprowadzone na podstawie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która weszła w życie 8 września ubiegłego roku i mają na celu zwiększenie komfortu osób niepalących przebywających w przestrzeni publicznej.

Czytaj : Zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych od 8 września. Jakie jeszcze zmiany?

Dostosowanie przepisów prawa miejscowego do obecnego brzmienia ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych umożliwi skuteczne i jednolite egzekwowanie przepisów przez właściwe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny w mieście.

Uchwała wejdzie w życie w Krakowie w ciągu 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Zarządcy terenów objętych zakazem są zobowiązani do umieszczenia informacji dotyczącej zmian w prawie. Jak ocenia krakowski ratusz szacunkowy koszt wymiany regulaminów na przystankach wyniesie 23 tys. zł, natomiast wymiany w parkach i placach zabaw dla dzieci oraz doposażenia w popielniczki – 20 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Tytoń do żucia"..... już to widzę jak sprawdzają każdego,który szczęką rusza żując np. gumę do żucia---absurd.

Maciek, 2017-01-13 13:35:48 odpowiedz

Rzadko kiedy zdarza się żebym wapował foofa publicznie, może raz czy dwa mi się kiedyś zdarzyło, ale odkąd weszła ustawa we wrześniu to nawet nie biorę go ze sobą.

Natek, 2017-01-13 10:38:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU