PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: będzie zakaz e-papierosów w miejscach publicznych

  • MIW    12 stycznia 2017 - 14:51
Kraków: będzie zakaz e-papierosów w miejscach publicznych
Miłośnikom e-papierosów w Krakowie już wszędzie nie zapalą. (fot. pixabay.com)

• Radni Krakowa podjęli uchwałę o zakazie używania e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych.
• Ma to zwiększyć komfort osób niepalących przebywających w przestrzeni publicznej.
Do tej pory pod Wawelem na przystankach autobusowych, dworcach i pętlach w pobliżu wiat, zatok autobusowych, w pojazdach komunikacji miejskiej, na terenie placów zabaw dla dzieci, w tym ogródków jordanowskich oraz na terenie trzech parków (Parku Krakowskiego, Parku im. Dr Henryka Jordana i Parku Bednarskiego) obowiązywał zakaz palenia tradycyjnych papierosów.

Po wejściu w życie nowych przepisów we wszystkich tych miejscach nie będzie wolno także używać e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych, czyli np. tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, fajki, cygara, cygaretki a nawet tytoniu do żucia.

Jak można przeczytać na stronie krakowskiego magistratu zmiany zostały wprowadzone na podstawie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która weszła w życie 8 września ubiegłego roku i mają na celu zwiększenie komfortu osób niepalących przebywających w przestrzeni publicznej.

Czytaj : Zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych od 8 września. Jakie jeszcze zmiany?

Dostosowanie przepisów prawa miejscowego do obecnego brzmienia ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych umożliwi skuteczne i jednolite egzekwowanie przepisów przez właściwe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny w mieście.

Uchwała wejdzie w życie w Krakowie w ciągu 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Zarządcy terenów objętych zakazem są zobowiązani do umieszczenia informacji dotyczącej zmian w prawie. Jak ocenia krakowski ratusz szacunkowy koszt wymiany regulaminów na przystankach wyniesie 23 tys. zł, natomiast wymiany w parkach i placach zabaw dla dzieci oraz doposażenia w popielniczki – 20 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Maciek, 2017-01-13 13:35:48

    "Tytoń do żucia"..... już to widzę jak sprawdzają każdego,który szczęką rusza żując np. gumę do żucia---absurd.
  • Natek, 2017-01-13 10:38:50

    Rzadko kiedy zdarza się żebym wapował foofa publicznie, może raz czy dwa mi się kiedyś zdarzyło, ale odkąd weszła ustawa we wrześniu to nawet nie biorę go ze sobą.