PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Deweloperzy wygrali z miastem. Za to nie będą musieli już płacić

  • MIW    16 marca 2016 - 13:28
Kraków: Deweloperzy wygrali z miastem. Za to nie będą musieli już płacić
Zdaniem deweloperów sąd "wytrącił miastu z ręki narzędzie finansowej represji" wymierzonej w nich. (Fot. : www.antykorupcja.gov.pl)

• Nie trzeba będzie już płacić za zmianę celu i przeznaczenia nieruchomości w Krakowie.
• Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za nieważne rozporządzenie Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta.
• W opinii sądu, akt prawa miejscowego nie miał podstawy prawnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 15 marca uznał za nieważne rozporządzenie prezydenta miasta, które wprowadzało opłatę w wysokość 25 proc. wartości nieruchomości w przypadku zmiany celu i przeznaczenia nieruchomości. Deweloperzy zacierają ręce. Jak komentują - sąd swoim wyrokiem „wytrącił miastu z ręki narzędzie finansowej represji wymierzonej w deweloperów”.

Zakwestionowane rozporządzenie zostało wydane 7 kwietnia 2009 roku i dotyczyło „zmiany prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa położonych na terenie Miasta Krakowa”. Zdaniem deweloperów, konsekwencją tego rozporządzenia były „dolegliwości finansowe” ciążące na tych spośród nich, którzy realizując inwestycje w Krakowie chcieli zmienić cel i przeznaczenie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa położonych na terenie miasta.

- Wyrok ten dotyczy więc tysięcy użytkowników wieczystych nieruchomości położonych w Krakowie, w szczególności zaś deweloperów, którzy od lat zmagają się z problemem zmiany celu użytkowania wieczystego i koniecznością uiszczenia niezwykle wysokiej opłaty. W ustnych motywach rozstrzygnięcia WSA w Krakowie wskazał, iż jest to akt prawa miejscowego, który nie miał podstawy prawnej, w przepisach prawa materialnego – komentuje Paweł Wójcik, radca prawny, partner GWW, który kierował zespołem radców prawnych GWW, zaangażowanych w ten projekt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.