PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków dopłaci do zbierania deszczówki. Radni za

  • AW/PAP    29 sierpnia 2013 - 11:03
Kraków dopłaci do zbierania deszczówki. Radni za

Władze Krakowa będą zachęcać mieszkańców miasta do zbierania wody deszczowej, poprzez przyznawanie specjalnych dopłat do montażu instalacji służących do tego celu. Uchwałę dotyczącą utworzenia specjalnego programu przyjęli w środę radni miejscy.
 ZAKTUALIZOWANE. Zgodnie z przyjętą uchwałą posiadacze nieruchomości - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy - będą mogli otrzymywać od miasta dotację w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 5 tys. zł.

Dotacjami będą objęte: budowa lub modernizacja instalacji i montaż zbiorników do gromadzenia deszczówki. Według zapowiedzi program ruszy w przyszłym roku. Pieniądze na ten cel mają zostać wygospodarowane w przyszłorocznym budżecie miasta.

Jak przekonują pomysłodawcy, gromadzenie wody deszczowej z jednej strony pomaga rozwiązać problem z jej odprowadzeniem do cieków, rowów i do kanalizacji, dzięki czemu przyczynia się do ochrony przeciwpowodziowej. Gromadzenie deszczówki pozwala też gospodarstwom domowym na oszczędzanie wody pochodzącej z wodociągów miejskich.

Według nich zagospodarowanie wody deszczowej jest kluczowym elementem ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Pozwala na zmniejszenie zużycia wody z wodociągów w gospodarstwie domowym nawet o połowę, co przyniesie oszczędności finansowe dla mieszkańców.

 -------------------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ-----------------

Jak przypomina magistrat, Kraków chce w przyszłym roku dofinansowywać budowę instalacji i montaż zbiorników na wodę deszczową, w ramach „Krakowskiego programu małej retencji wód opadowych".

Czytaj też: Kraków chce zbierać deszczówkę

Projekt, dzięki któremu właściciele krakowskich nieruchomości mogliby się ubiegać o dotację na ten cel, to efekt współpracy pomiędzy przewodniczącym komisji infrastruktury Rady Miasta Krakowa, Wojciechem Wojtowiczem, a  Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Program został zaprezentowany podczas ostatniej przedwakacyjnej sesji Rady Miasta. W środę, 28 sierpnia radni będą głosować nad przyjęciem uchwały.

Zgodnie z założeniem, o finansowe wsparcie na budowę lub modernizację instalacji i montaż zbiorników do gromadzenia deszczówki mogłyby się ubiegać osoby dysponujące tytułem własności, wynikającym np. z prawa własności, czy użytkowania wieczystego dla nieruchomości położonych na terenie Krakowa.

Gromadzenie wody deszczowej z jednej strony pomaga rozwiązać problem z jej odprowadzeniem do cieków, rowów i do kanalizacji. To niezwykle istotne w przypadku wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Z drugiej strony gromadzenie deszczówki pozwala na oszczędzanie wody pitnej w gospodarstwie domowym.

Jeśli uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie „Krakowskiego programu małej retencji wód opadowych" zostanie przyjęta, pieniądze na dotacje mają zostać wygospodarowane w przyszłorocznym budżecie miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • rol, 2013-10-25 12:28:17

    to się będą miały dopiero gdzie lęgnąć komary