PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, Majchrowski: Kontrowersyjny projekt z budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowany

  • PAP/AT    13 października 2016 - 10:50
Kraków, Majchrowski: Kontrowersyjny projekt z budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowany
Jacek Majchrowski zmienił zdanie ws. zwycięskiego projektu tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego "Skrzydła Krakowa" (Jacek Majchrowski, Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

• Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski znów zmienił zdanie ws. zwycięskiego projektu tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego "Skrzydła Krakowa", zakładającego bezpłatne szkolenia i loty szybowcowe.
• Będzie on realizowany w okrojonej wersji, a nie całkiem zarzucony.
Projekt pierwotnie zakładał zakup trzech szybowców, przeprowadzenie 30 szkoleń szybowcowych oraz 200 lotów widokowych dla mieszkańców miasta. Pomysł już na etapie propozycji do głosowania uznawany był za kontrowersyjny, potem pojawiły się jeszcze wątpliwości związane ze sposobem pozyskiwania głosów.

W związku z tym, po uzgodnieniach z wnioskodawcą, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski najpierw zdecydował o ograniczeniu inicjatywy - przeprowadzonych miało być 50 cykli szkoleń teoretycznych i praktycznych oraz 600 lotów widokowych, a także zakupiony miał być jeden szybowiec dwumiejscowy. Loty w pierwszej kolejności miały być skierowane do młodzieży z krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. We wrześniu prezydent powołując się na negatywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) zdecydował, że zadanie nie będzie realizowane.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek, prezydent zmienił zadnie i powrócił do stanowiska, iż "Skrzydła Krakowa" będą realizowane w okrojonym kształcie, uzgodnionym z wnioskodawcą w lipcu tego roku. "Decyzja taka została podjęta po zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami RIO wydanymi w tej sprawie. Uwzględnia ona również głos mieszkańców oraz rekomendację Rady Budżetu Obywatelskiego" - zaznaczyła. Na realizację zadania zarezerwowano ponad 1 mln zł.

W głosowaniu nad tegorocznym budżetem obywatelskim spośród 401 projektów wyłoniono do realizacji 83 propozycje. Frekwencja wyniosła 7 proc. Pośród 83 zwycięskich propozycji 10 to projekty o charakterze ogólnomiejskim, a 73 - o zasięgu dzielnicowym.

Uznanie głosujących zyskały takie projekty ogólnomiejskie, jak np. budowa nowego parku obok nowych bloków powstających w Czyżynach, stworzenie wodnego placu zabaw w Parku im. Jordana, połączenie ścieżkami rowerowymi parków i obiektów użyteczności publicznej w północnej części miasta z trasą wiodącą do Ojcowa, rewitalizacja Zalewu Nowohuckiego czy weekendowe kino letnie na Bulwarach Wiślanych. Krakowianie chcą też wyposażyć poczekalnie w SOR-ach w klimatyzację oraz komfortowe fotele i sofy.

W głosowaniu wzięło udział ponad 44 tys. krakowian, co dało frekwencję na poziomie 7 proc. uprawnionych do głosowania. Było to mniej niż przed rokiem, kiedy zagłosowało ponad 50 tys. osób. W tym roku krakowski budżet obywatelski wynosił 10 mln 855 tys. zł, z podziałem na zadania ogólnomiejskie (8,5 mln zł) i dzielnicowe (2 mln 355 tys. zł). W części ogólnomiejskiej minimalna wartość zgłoszonego projektu wynosiła 25 tys. zł, a maksymalna - 2 mln 550 tys. zł. W części dzielnicowej pula została podzielona na poszczególne dzielnice w zależności od ich wielkości - od 25 tys. zł (Grzegórzki) do 400 tys. zł (Prądnik Biały).

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego została w pełni zinformatyzowana. Platforma internetowa służyła zarówno do składania propozycji zadań, jak i głosowania na nie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.