PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków. Nowe przepisy w Parku Kulturowym Stare Miasto

  • pt    27 marca 2018 - 21:45
Kraków. Nowe przepisy w Parku Kulturowym Stare Miasto
28 grudnia ubiegłego roku weszły w życie przepisy zmieniające dotychczasowe unormowania, które obowiązywały na terenie Parku Kulturowego „Stare Miasto” (fot.krakow.pl)

28 grudnia ub.r. weszły w życie przepisy zmieniające unormowania na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto. Właściciele i zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy obiektów zobowiązani byli dostosować się do zmian w terminie trzech miesięcy. Zatem od 29 marca 2018 r. służby miejskie, przede wszystkim Straż Miejska, będą sprawdzać przestrzeganie tych regulacji.
  • Po trzech miesiącach od ogłoszenia nowych przepisów dla Parku Kulturowego miasto rozpoczyna ich egzekwowanie.
  • Skończy się handel góralskimi ciupagami czy szalikami Bayernu Monachium oferowanymi na ruchomych stoiskach z pamiątkami.
  • Strażnicy miejscy będą mogli karać m.in. za rozdawanie reklam i ulotek klubów erotycznych.

Problemy, które wymagały odpowiedniej reakcji miasta, to m.in. nachalne rozdawanie ulotek informujących o ofercie klubów erotycznych i reklamowanie niektórych lokali i usług poprzez noszenie przez promotorów różnego rodzaju kostiumów i przebrań (np. motyle, kufel piwa, człowiek–lustro). Nowe przepisy mają również na celu ograniczenie uciążliwej, agresywnej emisji obrazów, dźwięków i światła do przestrzeni publicznej.

Czytaj też: W większości dzielnic Krakowa nie chcą nocnej sprzedaży alkoholu

Chodzi tu np. o umieszczone w witrynach wyświetlacze LCD i LED czy głośniki emitujące dźwięk. Negatywnie na wizerunek centrum wpływa również podświetlanie okien na kondygnacjach powyżej parteru światłem o jaskrawych barwach, co dotyczy zwłaszcza lokali, w których działalność prowadzą nocne kluby. Wszystkie te działania, jako negatywnie wpływające na historyczny krajobraz kulturowy, zostały zakazane.

Skończy się też handel góralskimi ciupagami czy szalikami Bayernu Monachium, oferowanymi na ruchomych stoiskach z pamiątkami. W handlu obwoźnym dopuszczono tylko sprzedaż certyfikowanych obwarzanków krakowskich, pamiątek związanych z Krakowem i jego tradycją, oraz - jako powrót do tejże tradycji - kasztanów jadalnych. Miasto zamierza też zadbać o przeszklenia witryn i okien, które nazbyt często i z błahych powodów są zalepiane i zamalowywane, a nie taką funkcję powinny spełniać.

Ograniczanie transparentności przeszkleń będzie dopuszczalne tylko w określonych przypadkach, np. na czas trwania remontu. Z kolei regulacje dotyczące ogrodzeń ogródków gastronomicznych mają na celu zapobieganie niekontrolowanemu rozrostowi niektórych z nich w godzinach wieczornych i nocnych, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa. Zdarza się bowiem, że na jezdniach pojawiają się krzesła, a nawet stoliki kawiarniane.

Nowe przepisy wprowadzają również ograniczenia działalności usługowej w zakresie przewozu osób na terenie Parku Kulturowego. Tego typu działalność będzie dopuszczona tylko przy wykorzystaniu pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym, czyli popularnych meleksów, pojazdów zaprzęgowych, czyli dorożek, publicznego transportu zbiorowego, czyli autobusów i tramwajów oraz taksówek.

Regulacje dotyczące meleksów obejmują zarówno wymagania dotyczące ich wyglądu i kolorystyki, jak i warunków technicznych, jakie muszą spełniać te pojazdy. Ponadto ich liczba będzie ograniczona do 70 sztuk. Nowe przepisy dotyczą również segwayów, które będą mogły być wypożyczane tylko do wykorzystania podczas zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem, w grupach do 10 uczestników.

Jak tłumaczy krakowski magistrat wszystkie nowe zakazy i ograniczenia mają pomóc w zapewnieniu jeszcze większej ochrony dla unikatowego krajobrazu zabytkowego centrum Krakowa, docenionego przez wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz uznanego za pomnik historii.

Przepisy obowiązujące na terenie Parku Kulturowego są prawem miejscowym, a ich naruszenie jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.