Kraków: Pierwsze czytanie projektu budżetu na 2017 roku

W środę, 23 listopada podczas sesji Rady Miasta Krakowa odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na 2017 rok.
Kraków: Pierwsze czytanie projektu budżetu na 2017 roku
Największą pozycją w strukturze wydatków bieżących są wydatki na oświatę (26 proc.) (fot. krakow.pl)

– Chciałbym wskazać kilka tendencji, które wpłynęły na kształt projektu przyszłorocznego budżetu miasta – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas prezentacji dokumentu.

– Po pierwsze, ten budżet kładzie nacisk na komfort życia mieszkańców, stąd odwrócenie proporcji między inwestycjami a wydatkami bieżącymi, te ostatnie znacznie wzrosną w 2017 r., a to właśnie one zapewniają sprawne funkcjonowanie miasta i wpływają na jakość życia mieszkańców. Jeśli chodzi o inwestycje, to większy nacisk zostanie położony na inwestycje programowe, a nie strategiczne. Po drugie, ten budżet zostanie uzupełniony w grudniu autopoprawką, która będzie zawierała dodatkowe dochody z przetargów i źródeł zewnętrznych, w tym unijnych. Wynika to z faktu, że do końca lipca przetargi były wstrzymane i ruszyły dopiero w sierpniu, a są to procedury, które trwają kilka miesięcy. Czekamy również na pisemne potwierdzenie wysokości środków unijnych, co się opóźnia, i jak tylko je otrzymamy, będziemy je mogli uwzględnić w budżecie – wyjaśnił prezydent.

Jacek Majchrowski zapewnił także, że w przyszłorocznym budżecie zostaną zagwarantowane środki na zieleń (bieżące utrzymanie, nowe inwestycje, wykupy terenów pod zieleń)w deklarowanej wysokości ok. 100 mln zł. Na tym etapie w projekcie zapisana została kwota ok. 50 mln zł, która zostanie uzupełniona o dodatkowe środki pozyskane m.in. z oszczędności z przetargów.

Prezydent zwrócił też uwagę na ważne inwestycje dotyczące układu komunikacyjnego północnej części Krakowa, które mają odblokować ten fragment miasta – chodzi o budowę linii tramwajowej os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa oraz Krowodrza Górka – Azory, a także rozbudowę al. 29 Listopada (odc. ulica Opolska – granica miasta). Przypomniał też, że rusza Szybka Kolej Aglomeracyjna, która jest co prawda zadaniem województwa, ale miasto partycypuje w tym przedsięwzięciu w zakresie budowy przystanków kolejowych. Ta inwestycja ma zachęcić krakowian do korzystania z komunikacji publicznej i zmniejszyć korki. Mówił też o inwestycjach szpitalnych – w 2017 r. prawie 37 mln zostanie przeznaczonych na modernizację dwóch szpitali i ZOL-u. Większe środki popłyną także do żłobków (ok. 28 mln zł), dzięki temu placówki te będą mogły przyjąć prawie 6 tys. dzieci.

W dyskutowanym na sesji Rady Miasta Krakowa projekcie budżetu dochody miasta zaplanowano na kwotę 4 mld 696 mln 404 tys. zł. W porównaniu do mijającego roku jest to kwota o 8 proc. wyższa.

Udział budżetu miasta w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, tj. PIT i CIT, szacuje się na poziomie 1 mld 454 mln 884 tys. zł, co stanowi nieco ponad 30 proc. łącznej kwoty dochodów miasta. Dochody z tego tytułu wzrosną więc o ok. 150 mln zł w porównaniu do roku 2016.

Około 1/3 wszystkich dochodów budżetu miasta stanowić będą subwencje i dotacje, z czego najpoważniejszym transferem z budżetu państwa będzie część oświatowa subwencji ogólnej (800 mln 158 tys. zł). Z kolei największe dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej będą przeznaczone na realizację Programu Rodzina 500 Plus (295 mln 510 tys. zł) oraz wypłatę świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego (109 mln 525 tys. zł). Największą dotacją z budżetu państwa na realizację zadań własnych gminy jest dotacja na funkcjonowanie domów pomocy społecznej (16 mln 690 tys. zł).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU