PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Pierwsze czytanie projektu budżetu na 2017 roku

  • JS    23 listopada 2016 - 19:49
Kraków: Pierwsze czytanie projektu budżetu na 2017 roku
Największą pozycją w strukturze wydatków bieżących są wydatki na oświatę (26 proc.) (fot. krakow.pl)

W środę, 23 listopada podczas sesji Rady Miasta Krakowa odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na 2017 rok.
– Chciałbym wskazać kilka tendencji, które wpłynęły na kształt projektu przyszłorocznego budżetu miasta – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas prezentacji dokumentu.

– Po pierwsze, ten budżet kładzie nacisk na komfort życia mieszkańców, stąd odwrócenie proporcji między inwestycjami a wydatkami bieżącymi, te ostatnie znacznie wzrosną w 2017 r., a to właśnie one zapewniają sprawne funkcjonowanie miasta i wpływają na jakość życia mieszkańców. Jeśli chodzi o inwestycje, to większy nacisk zostanie położony na inwestycje programowe, a nie strategiczne. Po drugie, ten budżet zostanie uzupełniony w grudniu autopoprawką, która będzie zawierała dodatkowe dochody z przetargów i źródeł zewnętrznych, w tym unijnych. Wynika to z faktu, że do końca lipca przetargi były wstrzymane i ruszyły dopiero w sierpniu, a są to procedury, które trwają kilka miesięcy. Czekamy również na pisemne potwierdzenie wysokości środków unijnych, co się opóźnia, i jak tylko je otrzymamy, będziemy je mogli uwzględnić w budżecie – wyjaśnił prezydent.

Jacek Majchrowski zapewnił także, że w przyszłorocznym budżecie zostaną zagwarantowane środki na zieleń (bieżące utrzymanie, nowe inwestycje, wykupy terenów pod zieleń)w deklarowanej wysokości ok. 100 mln zł. Na tym etapie w projekcie zapisana została kwota ok. 50 mln zł, która zostanie uzupełniona o dodatkowe środki pozyskane m.in. z oszczędności z przetargów.

Prezydent zwrócił też uwagę na ważne inwestycje dotyczące układu komunikacyjnego północnej części Krakowa, które mają odblokować ten fragment miasta – chodzi o budowę linii tramwajowej os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa oraz Krowodrza Górka – Azory, a także rozbudowę al. 29 Listopada (odc. ulica Opolska – granica miasta). Przypomniał też, że rusza Szybka Kolej Aglomeracyjna, która jest co prawda zadaniem województwa, ale miasto partycypuje w tym przedsięwzięciu w zakresie budowy przystanków kolejowych. Ta inwestycja ma zachęcić krakowian do korzystania z komunikacji publicznej i zmniejszyć korki. Mówił też o inwestycjach szpitalnych – w 2017 r. prawie 37 mln zostanie przeznaczonych na modernizację dwóch szpitali i ZOL-u. Większe środki popłyną także do żłobków (ok. 28 mln zł), dzięki temu placówki te będą mogły przyjąć prawie 6 tys. dzieci.

W dyskutowanym na sesji Rady Miasta Krakowa projekcie budżetu dochody miasta zaplanowano na kwotę 4 mld 696 mln 404 tys. zł. W porównaniu do mijającego roku jest to kwota o 8 proc. wyższa.

Udział budżetu miasta w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, tj. PIT i CIT, szacuje się na poziomie 1 mld 454 mln 884 tys. zł, co stanowi nieco ponad 30 proc. łącznej kwoty dochodów miasta. Dochody z tego tytułu wzrosną więc o ok. 150 mln zł w porównaniu do roku 2016.

Około 1/3 wszystkich dochodów budżetu miasta stanowić będą subwencje i dotacje, z czego najpoważniejszym transferem z budżetu państwa będzie część oświatowa subwencji ogólnej (800 mln 158 tys. zł). Z kolei największe dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej będą przeznaczone na realizację Programu Rodzina 500 Plus (295 mln 510 tys. zł) oraz wypłatę świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego (109 mln 525 tys. zł). Największą dotacją z budżetu państwa na realizację zadań własnych gminy jest dotacja na funkcjonowanie domów pomocy społecznej (16 mln 690 tys. zł).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.