• PARTNERZY PORTALU

Kraków potrzebuje finansowych reform

Sytuacja finansowa Krakowa będzie tematem zwołanej na poniedziałek nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Radni liczą, że prezydent Jacek Majchrowski przedstawi im propozycje reform, które umożliwią wyjście z kryzysu finansowego.
Kraków potrzebuje finansowych reform
Do zbilansowania tegorocznego budżetu miasta - według władz Krakowa - brakuje ok. 150 mln zł, według radnych może to być ok. 200 mln zł. To efekt niższych niż planowano dochodów miasta - mniejsze są dochody z udziału w podatku CIT i ze sprzedaży miejskich nieruchomości. Władze miasta zapisały też w budżecie 30 mln zł ze sprzedaży nazwy stadiony Wisły Kraków, ale nie ma na nią chętnych. Na sytuację finansową mają wpływ także opóźnienia w wypłacaniu refundacji za zrealizowane przedsięwzięcia ze środków unijnych.

Czytaj też: Wielkie cięcia budżetowe w Krakowie

W połowie października prezydent Majchrowski zapowiedział cięcia w wydatkach, głównie na inwestycje, które mają przynieść 73 mln oszczędności. Ok. 20 mln zł udało się wygospodarować w rezerwie budżetowej i z tytułu niższych kosztów zaciągniętych kredytów - ta kwota ma być przeznaczonych na wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli.

W poniedziałek radni usłyszą sprawozdanie nadzwyczajnej komisji ds. reformy finansów miasta, pracami której kierował przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider. Prezydent przedstawi informację o sytuacji finansowej gminy i propozycje reformy finansów.

"We wszystkich samorządach sytuacja jest zła, bo otrzymują coraz więcej zadań bez pieniędzy na ich realizację. Mamy nadzieję, że prezydent Majchrowski przedstawi jakiś rozsądny plan kompatybilny z budżetem na 2012 r., który da szansę wyjścia z obecnej sytuacji" - powiedział szef klubu radnych PiS Bolesław Kosior. "Jesteśmy skazani na współpracę, bo nikt nie będzie pogrążał miasta, ale stanowczo będziemy bronili kieszeni podatnika" - zapewnił Kosior.

Pierwotnie planowano, że prezydent w poniedziałek przedstawi propozycje podwyżek, m.in. podatku od nieruchomości, od środków transportu i wprowadzenia podatku od posiadania psów. Projekty uchwał nie znalazły się jednak w porządku obrad. "Nie będziemy dyskutowali o podwyżkach, zanim nie usłyszymy, jakie reformy prezydent chce wprowadzić, żeby podwyżki były ostatecznością, żeby mieszkańcy nie odczuli problemów finansowych miasta" - mówił szef klubu PO w Radzie Miasta Grzegorz Stawowy.

Stawowy poinformował, że PO ma w zanadrzu projekty własnych uchwał, które mają przynieść miastu większe dochody, m.in. poprzez zwiększenie sprzedaży gminnego majątku, zachęcanie do płacenia podatków w Krakowie, likwidację ulg i bezpłatnych przejazdów dla pracowników MPK i ich rodzin oraz zwolnienie pełnomocników i doradców prezydenta. "Zgłosimy je, jeśli będzie taka potrzeba" - zapowiedział Stawowy.

To już druga w tym roku nadzwyczajna sesja poświęcona finansom Krakowa, pierwsza odbyła się 18 maja. Prezydent Majchrowski omawiał wtedy planowane podwyżki. Niektóre z nich zostały uchwalone.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie tylko Kraków potrzebuje...Zmiany na lepsze są oczekiwane z niecierpliwością!!!

Rękate, 2011-11-13 19:16:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE