PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Prokuratorzy i aktywiści badają reprywatyzację kamienic

  • aw/PAP    10 października 2017 - 16:07
Kraków: Prokuratorzy i aktywiści badają reprywatyzację kamienic
fot.pixabay

Łącznie badaniem objęto 80 postępowań. Nieprawidłowości wykazano w 12 sprawach karnych dotyczących 19 nieruchomości położonych w Krakowie.
• Sprawę reprywatyzacji krakowskich kamienic analizuje zarówno powołany przez prokuratora generalnego zespół prokuratorów, jak i aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.

• Prokuratorzy badają nieprawidłowości w postępowaniach; stowarzyszenie przeprowadza "społeczny audyt reprywatyzacji".

 

O utworzeniu specjalnego zespołu, który zajmie się wyjaśnianiem spraw związanych z przejmowaniem nieruchomości w Krakowie, poinformował w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zapowiadał wówczas, że zajmie się on m.in. "analizowaniem materiałów i podejmowaniem działań z zakresu prawa karnego, administracyjnego i cywilnego w sprawach prowadzonych przez prokuratury okręgu krakowskiego, a dotyczących reprywatyzacji nieruchomości położonych w stolicy Małopolski". W skład zespołu wchodzi 7 prokuratorów z regionu krakowskiego oraz 2 funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Powołanie zespołu to skutek lustracji spraw karnych, dotyczących krakowskich nieruchomości, zakończonych postanowieniami o odmowie wszczęcia postępowania lub o jego umorzeniu, a także związanych z nimi spraw cywilnych, przeprowadzanej w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie.

Łącznie badaniem objęto 80 postępowań. Nieprawidłowości wykazano w 12 sprawach karnych dotyczących 19 nieruchomości położonych w Krakowie. Na polecenie prokuratora generalnego "wszystkie przedwcześnie zakończone postępowania dotyczące tych nieruchomości, zostały podjęte i będą kontynuowane".

W toku prowadzonych śledztw badane będą również wątki dotyczące działania krakowskich sądów oraz wątek dotyczący zaniechań Ministerstwa Finansów. Urzędnicy tego resortu - jak informowała Prokuratura Krajowa - mieli bowiem obowiązek doprowadzenia do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa; działania w tym zakresie nie były podejmowane.

Losy krakowskich nieruchomości, które po II wojnie światowej zostały przejęte przez państwo, a ich przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie w ramach układów indemnizacyjnych, bada również Stowarzyszenie Miasto Wspólne.

Jak poinformowało, jedną z form dzikiej reprywatyzacji są właśnie tzw. "podwójne zwroty", polegające na przejmowaniu nieruchomości, za które właściciele otrzymali już odszkodowanie w ramach układów indemnizacyjnych, w wyniku czego nieruchomości te powinny przejść na własność Skarbu Państwa.

"Naszym celem jest powstrzymanie przejmowania przez osoby fizyczne i spółki krakowskich kamienic, mieszkań i gruntów, które powinny przejść na własność Skarbu Państwa" - deklarowała Weronika Śmigielska z Miasta Wspólnego. Do tej pory stowarzyszeniu udało się ustalić, że podobnych przypadków w Krakowie było 25.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.