PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków przeznaczy 1 proc. budżetu na wykup terenów pod zieleń?

 • PAP/PSZ    22 listopada 2017 - 12:30
Kraków przeznaczy 1 proc. budżetu na wykup terenów pod zieleń?
Według organizatorów pikiety 1 proc. budżetu nie zachwieje finansami gminy. (fot. Shutterstock)

Przed krakowskim magistratem pikietowali w środę mieszkańcy, którzy chcą, by począwszy od 2018 r. jeden procent budżetu miasta był co roku przeznaczany na wykup terenów pod zieleń i nowe parki. "Jeśli właściciele będą chcieli sprzedać, my to kupimy" - deklarował prezydent Krakowa.
• Uczestnicy pikiety podkreślali, że nie proszę o pieniądze dla siebie, ale dla swoich dzieci i wnuków.

• W projekcie budżetu 2018 wydatki na zieleń mają wynieść około 115 mln zł.

• Na wykup gruntów przewidziano około 15 mln zł.

W pikiecie uczestniczyły m.in. Matki Polki na wyrębie, działacze Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody, Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, Stowarzyszenia Drwinka oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego.

"Mamy w budżecie środki na utrzymanie zieleni, nie mamy sensownych kwot na pozyskiwanie nowych terenów zielonych" - mówiła Cecylia Malik z inicjatywy Matki Polki na wyrębie. Jak podkreśliła pikieta ma charakter całkowicie apolityczny.

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zauważyła, że tereny zielone oraz utrzymywanie niezabudowanych korytarzy przewietrzania miasta jest bardzo ważne dla ochrony powietrza. "Dlatego nie chcemy, żeby ta zabudowa postępowała, zależy nam, żeby Kraków był jak najbardziej zielony" - powiedziała Lutomska.

Uczestnicy pikiety podkreślali, że nie proszę o pieniądze dla siebie, ale dla swoich dzieci i wnuków, dla tych, którzy przyjdą do Krakowa za pięć, dziesięć czy 25 lat.

Organizatorzy podkreślali, że tereny zielone to nieodzowny element dobrej przestrzeni i dobrego życia w mieście i żadna europejska metropolia nie może sobie pozwolić na betonowanie każdego skrawka przestrzeni, bo dziś standardem jest dostęp do parków i placów zabaw dla dzieci w zasięgu 10 minutowego spaceru od miejsca zamieszkania.

Według Mariusza Waszkiewicza prezesa Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody przez lata miasto nie wydawało pieniędzy na wykup terenów pod zieleń (oprócz wykupu ziemi pod park na Zakrzówku), a 1 proc. budżetu nie zachwieje finansami gminy.

W przyszłym roku będzie to około 51 mln zł. "Tych pieniędzy powinno być tak naprawdę dużo więcej, żeby nadrobić zaległości. Apelujemy do prezydenta o wprowadzenie takiej autopoprawki do budżetu. 13 mln zł zapisanych już teraz w projekcie budżetu na wykup terenów nie musi oznaczać wykupu pod parki" - dodał Waszkiewicz. Jego zdaniem w pierwszej kolejności powinny zostać wykupione otwarte tereny łąkowe najbardziej zagrożone zabudową oraz tereny o dużej wartości przyrodniczej.

"Jeżeli właściciele będą chcieli sprzedać, my to kupimy" - zadeklarował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas prezentacji projektu budżetu. "Uważam, że powinniśmy kupować tereny zielony, nawet jeśli nie możemy od razu we wszystkie z nich zainwestować. To jest proces" - podkreślił. Dodał, że miasto nie tylko kupuje tereny zielone, ale także dokonuje wymiany gruntów, na których w przyszłości mogą powstać parki.

W projekcie budżetu 2018 wydatki na zieleń mają wynieść około 115 mln zł, a na wykup gruntów przewidziano około 15 mln zł. "Żeby wykupić grunty musi być wola z obu stron" - mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Jak dodał zablokowanie "na sztywno" pieniędzy w budżecie nie ma sensu, lepiej być elastycznym i gdy ktoś zdecyduje się na sprzedaż gruntu znaleźć środki. "Chcielibyśmy i powinniśmy wykupować jak najwięcej pod zieleń, ale musimy być przygotowani na poprawki w budżecie w ciągu roku" - podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.