Kraków sądzi się w sprawie igrzysk olimpijskich. I wygrywa milion

Kraków otrzymał blisko milion złotych za Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które miały się odbyć w stolicy Małopolski w 2022 roku.
Kraków sądzi się w sprawie igrzysk olimpijskich. I wygrywa milion
Kraków oraz Stowarzyszenie Komitet Konkursowy Kraków 2022 wydały blisko 11 mln zł na ubieganie się o rolę gospodarza ZIO 2022. (fot. pixabay)

• Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził na rzecz Krakowa od Skarbu Państwa kwotę 963 tys. zł z odsetkami oraz kosztami postępowania.

• Kwota ta stanowi część drugiej transzy dotacji, którą gmina miała otrzymać od Ministerstwa Sportu i Turystyki na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022.

• Miasto prowadzi też czynności procesowe w sprawie zwrotu pierwszej transzy dotacji po wycofaniu się z organizacji igrzysk olimpijskich. 

Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelację Krakowa i zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 2015 r. Tą decyzją zasądzono na rzecz gminy od Skarbu Państwa kwotę 963 457 zł wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania.

Kwota ta stanowi część drugiej transzy dotacji, którą gmina miała otrzymać od MSiT na organizację ZIO Kraków 2022 i była wydatkowana przez gminę na przygotowania do igrzysk. Krakowski magistrat podkreśla, że środki zostały rozliczone w MSIT, jednakże ministerstwo wstrzymało wypłatę tych kwot.

Czytaj też: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Krakowie, czyli festiwal błędów i zmarnowanych pieniędzy

Urząd Miasta Krakowa informuje, że prawomocny wyrok sądu potwierdził zasadność roszczeń gminy. Od wyroku może zostać złożony przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa nadzwyczajny środek odwoławczy - skarga kasacyjna.

Kraków do tej pory prowadzi czynności procesowe przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zmierzające do uchylenia decyzji MSiT, w oparciu o którą miasto zwróciło pełną pierwszą transzę dotacji udzielonych przez MSiT na organizację ZIO Kraków 2022.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU