PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Święto miasta będzie jednocześnie świętem miejskiej flagi

  • PAP/JS    31 maja 2017 - 19:09
Kraków: Święto miasta będzie jednocześnie świętem miejskiej flagi
Flagi Krakowa będą eksponowane nie tylko 5 czerwca, ale także w dni ważne dla historii i kultury Krakowa (Fot. Tomasz Stankiewicz/krakow.pl)

Święto Krakowa - obchodzone 5 czerwca dla upamiętnienia lokacji miasta na prawie magdeburskim, będzie jednocześnie świętem Flagi Miasta Krakowa - zdecydowali radni.
"Wprowadzenie Święta Flagi Miasta Krakowa ma za zadanie budowanie świadomości dotyczącej barw Krakowa oraz zwrócenie uwagi na ich historyczny kontekst kulturowy" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

"Święto Flagi jest przypomnieniem o barwach naszego miasta. Barwy te biało-niebieskie znane są od XV wieku. Uważamy, że obok takich form identyfikacji miasta jak logo powinniśmy nawiązywać do symboli, które mają wielowiekową tradycję" - powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Flaga Krakowa jest biało-niebieska i wiele osób myli ją z używaną w kościele katolickim flagą maryjną. Tymczasem kolor niebieski pojawił się w palecie barw miasta już w XVI wieku. Pierwsza potwierdzona o nich wzmianka pochodzi z 1542 roku.

Biało-niebieskie flagi są wywieszane w mieście podczas uroczystości, świąt i rocznic państwowych lub miejskich. "Intencja jest taka, żeby flagi te zawisły także na budynkach miejskich: szkołach, przedszkolach, placówkach kultury, siedzibach urzędu i miejskich spółek" - mówił Kulig.

Po raz pierwszy nowe święto będzie obchodzone w najbliższy poniedziałek (5 czerwca). Wtedy przypada Święto Krakowa ustanowione na pamiątkę lokacji miasta na prawie magdeburskim, czego dokonał w 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy. Aktu tego nie należy mylić z założeniem miasta. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Krakowie pochodzi z ok. 966 r., z relacji średniowiecznego historyka Ibrahima ibn Jakuba.

Dzięki lokacji na prawie magdeburskim miasto uzyskało nowe regulacje w samorządzie, sądownictwie, handlu i układzie urbanistycznym. Zgodnie z książęcym rozkazem, wytyczono rynek i większość parceli pod domy, oznaczono ulice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.