PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków testuje budżet obywatelski na 3 dzielnicach

  • PAP    17 kwietnia 2013 - 16:36
Kraków testuje budżet obywatelski na 3 dzielnicach

Łączną kwotą 250 tys. zł będą dysponować mieszkańcy trzech dzielnic Krakowa, które przystąpiły do pilotażowego projektu budżetu partycypacyjnego. Jesienią w głosowaniu zdecydują, na jakie inwestycje wydać te pieniądze.
"Chcemy przekonać mieszkańców, radnych i urzędników, że taka forma aktywności obywatelskiej jest atrakcyjna i zachęcić ich do udziału w niej" - mówił podczas środowej konferencji prasowej Przemek Dziewitek, prezes Stowarzyszenia "Pracownia Obywatelska", które jest inicjatorem akcji.

Środki z budżetu partycypacyjnego będą mieli do dyspozycji mieszkańcy trzech krakowskich dzielnic: Prądnik Biały, Zwierzyniec oraz Bronowice. Pierwsze dwie zobowiązały się przeznaczyć do dyspozycji mieszkańców po 100 tys. zł, a trzecia - 50 tys. zł.

W połowie maja w wytypowanych dzielnicach rozpocznie się cykl konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy zdecydują, na co przeznaczyć środki z budżetu partycypacyjnego. Ostateczna decyzja o sfinansowaniu inwestycji zostanie podjęta w drodze głosowania we wrześniu tego roku.

"Budżet obywatelski to kolosalna szansa na to, żeby przełożyć współpracę z mieszkańcami na konkretne efekty. Dzięki temu dowiedzą się też, czym zajmują się rady dzielnic i jakimi budżetami dysponują" - ocenił Bogdan Smok, przewodniczący dzielnicy Bronowice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.