PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków uruchomił portal "Przejrzyste finanse"

 • PAP/JS    1 czerwca 2017 - 16:33
Kraków uruchomił portal "Przejrzyste finanse"
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas prezentacji projektu (Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl)

W Krakowie uruchomiono portal "Przejrzyste finanse", w którym w prosty, zrozumiały dla każdego sposób prezentowany jest budżet miasta. Krakowianie będą mogli sprawdzić, jak wyglądają miejskie dochody i wydatki i na co przeznaczane są ich podatki.
"Kwestie finansów zawsze wszystkich interesują i każdy ma swoje pomysły na wydawanie pieniędzy przez miasto, nie mając świadomości, co miasto musi, co może, a czego nie może robić" - podkreślił podczas prezentacji tego projektu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Postanowiliśmy uruchomić portal, który pokazuje, jak wydawane są miejskie pieniądze, które pochodzą z dwóch źródeł: to są pieniądze, które miasto zarabia oraz te, które otrzymuje w formie subwencji i dotacji celowych" - dodał prezydent.

W portalu w postaci infografik przedstawione zostały główne źródła dochodów oraz wydatki gminy w 2017 r. Każdy z mieszkańców może wpisać wysokość swojej pensji i przekonać się, jaka część jego podatków trafiających do miejskiej kasy jest przeznaczana np. na transport, oświatę, ochronę zdrowia, pomoc społeczną, gospodarkę komunalną, kulturę, bezpieczeństwo czy administrację.

Na przykład z pensji osoby, która zarabia miesięcznie 3,5 tys. zł brutto do budżetu Krakowa wpływa w skali roku 3 tys. 371 zł, z czego na oświatę przeznaczanych jest rocznie 775,92 zł, na transport 606,69 zł, a na ochronę zdrowia 41,87 zł. Takich wyliczeń własnego wkładu do budżetu można dokonać także w skali miesiąca, a nawet dnia.

W portalu zamieszczane są informacje o najnowszych wydarzeniach w Krakowie oraz o największych inwestycjach. Finanse Krakowa może też porównać z dochodami i wydatkami Warszawy.

"Chcemy jak najbardziej zbliżyć mieszkańców do finansów publicznych" - mówił odkreślił Tomasz Gadomski, prezes firmy, która stworzyła i uruchomiła witrynę www.przejrzystefinanse.pl. Dodał, że zawarte tam informacje będą wciąż aktualizowane. Mieszkańcy mają też możliwość wyrażenia swoje opinii lub zgłoszenia propozycji.

Koszt stworzenia, obsługi i utrzymania portalu w 2017 r. to 70 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Przejrzyste FInanse, 2017-06-09 10:14:58

  Do Janusze analiz : Odnosząc się do komentarza dedykowanego kategorii "Rodzina", zostało zastosowane jedynie graficzne odniesienie do programu 500+, które ma na celu zwrócenie uwagi odbiorcy, iż w obrębie wspomnianego działu (zgodnie z aktualną, ogólnodostępną uchwałą budżetową) mieszczą... się wydatki z tytułu pomocy rodzinie. Dla dociekliwych odbiorców przeznaczone jest dedykowane tej kategorii okno pop-up (pojawiające się po najechaniu kursorem na znacznik "?"), które definiuje kompleksowy zakres wydatków mieszczących się w tej kategorii (ponownie zgodny z uchwałą budżetową - brak wzmianki o finansowaniu programu "500+"). W przypadku dalszych wątpliwości bardzo prosimy o bezpośredni kontakt, co pozwoli na wyjaśnienie nieścisłości: kontakt@przejrzystefinanse.pl.  rozwiń
 • Przejrzyste Finanse, 2017-06-09 10:09:06

  Do Janusze analiz : Prawdą, jest fakt, iż portal Przejrzyste Finanse prezentuje strukturę budżetu miasta w sposób uproszczony, zachowując jak najwyższy stopień intuicyjności dla odbiorcy, którym są osoby nie związane z finansami JST - zwykli podatnicy, którzy nie chcą poświęcać swojego cennego cza...su na zgłębianie obszernych uchwał budżetowych. Dlatego też przyjęto istotne założenie, według którego wpływy z tytułu podatków PIT oraz CIT są rozdysponowane proporcjonalnie do wartości poszczególnych kategorii w układzie działów klasyfikacji budżetowej zawartych w oficjalnej, ogólnodostępnej uchwale budżetowej. Przyjęte założenie uwzględnia podstawy ekonomicznego rachunku, według którego dochody i wydatki instytucji rozpatrywane są jako odrębne kategorie - zgodnie z tym podejściem na portalu sekcje dochodów i wydatków zostały rozdzielone i nie rozpatruje się ich w kontekście przeznaczenia konkretnej kwoty dochodu (np. z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej) na konkretne wydatki (np. oświetlenie ulic miasta). Jesteśmy wdzięczni za konstruktywny komentarz i zgadzamy się, że brak stosownej informacji na temat przyjętego założenia może wprowadzić odbiorcę w błąd - informacja niezwłocznie zostanie umieszczona na naszym portalu. Oczywiście w przyszłości rozważymy możliwość dodania trzeciego sposobu prezentacji wydatków - zgodnie z zaproponowaną przez Pana logiką.  rozwiń
 • Janusze analiz , 2017-06-02 10:15:02

  Za takie informacje samorządy powinni być karani jako wprowadzanie w błąd. Jak można wskazywać, że z udziału z PIT mieszkańców finansowana jest w odpowiedniej części oświata na podstawie struktury jej udziału w wydatkach. To wierutne bzdury, brak poszanowania podstawowych zasad finansów jst. Z docho...dów własnych finansowane jest oświata w niespełna 22% (wg planu na 2017rok) swoich wydatków na oświatę i wychowanie ( 1,13 mld zł wydatki na oświatę: 880 mln subwencja oświatowa, dotacje na przedszkola i inne wpływy zewnętrzne). Czyli z dochodów własnych przeznaczamy na dofinansowanie oświaty ok. 11%, co proporcjonalnie do PIT mieszkańca to jest 11% a nie jak podano 22%. Po drugie dochody własne nie są "funduszowane" czyli gromadzone wg kierunków wydatkowania (może poza korkowym). Idą "teorią o finansach wg Krakowa, to można powiedzieć, że z PITu nie finansujemy oświaty a z podatku od nieruchomości.Ale można autorom tej twórczości podpowiedzieć np., że jeśli przyjmiemy, iż 100% finansujemy administrację Krakowa tj. 313 mln zł tylko pit to przeznaczamy 23% wpływów z tego podatku. Pełnym obnażeniem niekompetencji merytorycznej autorów portalu oraz miejskich urzędników jest prezentacja finansowania z udziału w PIT programu 500+. Program całkowicie jest finansowany z dotacji celowych z budżetu państwa, zarówno wypłata świadczenia 500+ jak i jego obsługa.  rozwiń