PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków wiarygodny dla kredytodawców

  • PAP    27 września 2010 - 18:54
Kraków wiarygodny dla kredytodawców

Kraków utrzymał wysoką długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej (rating) na poziomie A- z perspektywą stabilną. Coroczną ocenę ratingową miasta przedstawiła międzynarodowa agencja Standard and Poor's.
- Wysoka ocena odzwierciedla poprawne wykonanie budżetu, rozsądne, długoterminowe planowanie finansowe oraz solidną bazę gospodarczą naszego miasta - ocenił w poniedziałek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Perspektywa stabilna wyraża przekonanie agencji, że Kraków - pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego - stopniowo będzie poprawiał swoją zdolność samofinansowania.

W tym roku agencja S&P utrzymała rating Krakowa na poziomie z lat 2008 i 2009. Jest to poziom odpowiadający ratingowi Polski, czyli najwyższy z możliwych do uzyskania dla jednostki samorządu terytorialnego.

Kraków od 1997 roku jest poddawany corocznej ocenie ratingowej. Ocena wiarygodności kredytowej (rating) jest zewnętrzną, obiektywną oceną zdolności podmiotu do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych.

Rokiem przełomowym był rok 2008, kiedy Kraków jako pierwsze polskie miasto otrzymał od Standard & Poor's ocenę w najwyższej kategorii "A".

Jak podkreślają przedstawiciele Krakowa, uzyskanie odpowiednio wysokiego ratingu nie tylko zwiększa prestiż miasta na rynkach międzynarodowych, ale warunkuje szeroki dostęp do rynków finansowych. Jest to szczególnie istotne dla prowadzenia aktywnej polityki finansowej związanej z realizacją wieloletniego programu inwestycyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.