PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków z protestem ws. janosikowego

  • PAP    29 czerwca 2011 - 13:18

Krakowscy radni zgodzili się, żeby miasto wystąpiło do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności tzw. janosikowego z konstytucją i Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Projektodawcami uchwały byli radni związani z prezydentem miasta.
"Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą najbogatsze samorządy płacą na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat. Kraków z tytułu "janosikowego" oddał od 2004 roku około 250 mln zł, w tym roku będzie to ok. 65 mln zł.

"To cztery poważne inwestycje infrastrukturalne, których Kraków nie ma z braku środków, a które są niezwykle potrzebne" - uważa inicjator uchwały, przewodniczący klubu "Przyjazny Kraków" Bartłomiej Garda.

W krakowskiej radzie miasta, w której większość ma Platforma Obywatelska, za uchwałą zagłosowało 37 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

We wrześniu zeszłego roku Rada Warszawy złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o stwierdzenie niezgodności tzw. janosikowego z konstytucją i Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Podobny wniosek w lutym skierował do TK marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wcześniej decyzję w tej sprawie jednogłośnie podjęli radni sejmiku województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.