PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków zachęca mieszkańców do płacenia podatków w mieście

  • aw/PAP    20 marca 2018 - 15:01
Kraków zachęca mieszkańców do płacenia podatków w mieście
Hasło tegorocznej edycji kampanii to "Bądź bohaterem Krakowa! Płać podatki w naszym mieście" (fot.krakow.pl)

Władze Krakowa rozpoczynają kampanię, która ma zachęcić osoby tam mieszkające i pracujące, a rozliczające się gdzie indziej, do płacenia podatków w tym mieście. W tym roku po raz pierwszy podatnicy skorzystają z Karty Krakowskiej dającej ulgi na usługi miejskie.
Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig powiedział, że z różnych danych wynika, że w Krakowie mieszka i pracuje co najmniej 100 tys. osób, które są zameldowane w innych miejscowościach i tam odprowadzają podatek PIT.

Czytaj też: Nagroda za złożenie PIT-u: Samochód, skuter lub wycieczka

"To są ludzie, którzy pośrednio zwiększają dochody miasta, a my chcielibyśmy, aby zaczęli się także bezpośrednio do tego przyczyniać, rozliczając tu podatki. Oni korzystają z infrastruktury miejskiej i chcielibyśmy, aby w niej też partycypowali - taki odruch wzajemności byłby wskazany" - podkreślił Kulig.

Hasło tegorocznej edycji kampanii to "Bądź bohaterem Krakowa! Płać podatki w naszym mieście". Stanowi ona wizualną kontynuację zeszłorocznej edycji, a jej bohaterem ponownie jest jeden z krakowskich symboli - Lajkonik. Mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć go m.in. na plakatach, ulotkach, oparciach foteli w pojazdach komunikacji miejskiej, a po mieście będą kursować specjalnie oznakowane autobusy.

Jak poinformował przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, wyniki wcześniejszych kampanii prowadzonych od 2011 roku pokazują, że warto zabiegać o podatki osób związanych z Krakowem.

Według niego jeden pozyskany podatnik to dodatkowa korzyść dla budżetu Krakowa w wysokości ok. 2,2 tys. zł rocznie. Z tytułu udziału we wpływach z podatku od osób fizycznych PIT miasto uzyskało w 2016 r. do budżetu ponad 1,224 mld zł.

W ciągu ostatnich lat - zaznaczył Kośmider - Krakowowi udało się pozyskać ok. 40 tys. nowych podatników, co przekłada się na kilkadziesiąt milionów złotych więcej w budżecie miasta. Kraków odnotował też na tle innych miast metropolitalnych w Polsce, najwyższy - 9,8-proc. - wzrost dochodu z podatku PIT w latach 2015-2016. Oznacza to, że liczba podatników wzrasta w Krakowie najszybciej.

Od tego roku nową zachętą do płacenia podatków w stolicy Małopolski będzie Karta Krakowska, dająca ulgi na usługi miejskie osobom zameldowanym i płacącym tam podatki. Karta ma obowiązywać od 1 lipca tego roku, a pierwsze ulgi, z jakich skorzystają jej posiadacze to 20-proc. zniżki na bilety okresowe w komunikacji miejskiej oraz na wstęp do miejskich muzeów i galerii. W kolejnych latach karta ma być rozszerzana o kolejne ulgi w obszarze sportu i rekreacji, wychowania i oświaty, zdrowia, gastronomii, sklepów oraz usług.

Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta, nowa edycja kampanii powinna przynieść 15-20 tys. nowych podatników, co pokryłoby koszty wprowadzenia Karty Krakowskiej.

Zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT zameldowanie w Krakowie nie jest warunkiem koniecznym, by płacić tam ten podatek. Wystarczy poprawnie wypełnić formularz aktualizacyjny ZAP-3, wskazując w nim krakowski adres zamieszkania i złożyć go osobiście lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego na terenie miasta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.