PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowska spalarnia jednak dla Mostostalu

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    26 września 2012 - 08:20
Krakowska spalarnia jednak dla Mostostalu

Po wtorkowym wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie, warta 730 mln zł brutto oferta Mostostalu Warszawa została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę spalarni odpadów w Krakowie. To piąte rozstrzygnięcie w tym postępowaniu, a Mostostal był już wcześniej wybrany na wykonawcę inwestycji - prawie pół roku temu.
Pierwotnie, na początku kwietnia, oferta należąca do Mostostalu Warszawa została wybrana jako najkorzystniejsza. Jednak w połowie kwietnia KIO uwzględniła odwołanie konsorcjum PBG i nakazała wykluczenie oferty Mostostalu z powodu błędów technicznych. Właśnie na tę decyzję Izby warszawska spółka złożyła skargę do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Czytaj też: Krakowska spalarnia znów bez wykonawcy
 
We wtorek sąd przyznał rację Mostostalowi i nakazał przywrócenie oferty spółki do postępowania. Również we wtorek, po ponownej ocenie przez inwestora, oferta warszawskiej spółki otrzymała 92,46 pkt., a konkurencyjnego Posco Engineering & Construction z Korei Południowej 76,09 pkt.

Wcześniej to właśnie spółka z Korei została wybrana na wykonawcę krakowskiej spalarni. Doszło do tego natomiast z powodu wykluczenia na początku września poprzedniego zwycięzcy przetargu - konsorcjum Budimeksu. Wówczas jeden z członków konsorcjum - belgijska spółka Keppel Seghers - zrezygnował z udziału w przedsięwzięciu.

Z kolei konsorcjum Budimeksu zostało wykonawcą spalarni w lipcu dzięki odwołaniu, które złożyło do KIO. Izba się do tego odwołania przychyliła i nakazała unieważnić wybór konsorcjum PBG ze względu na ogłoszenie upadłości przez budowlaną spółkę. Tymczasem to właśnie uwzględnienie odwołania konsorcjum PBG było powodem wykluczenia z przetargu Mostostalu Warszawa, który pierwotnie go wygrał.

Tak więc po wtorkowym wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie wynik postępowania wrócił do stanu sprzed prawie pół roku.

Krakowski Holding Komunalny otworzył oferty na spalarnię w połowie lutego tego roku. Najtańszą złożyło konsorcjum PBG z PBG Energia, Control Process i francuskiego CNIM (700,85 mln zł brutto). Druga najtańsza oferta należała do Mostostalu Warszawa (729,94 mln zł brutto), a trzecia do konsorcjum Budimeksu z Keppel Seghers (Belgia) i Cespa (Hiszpania), które wyceniło swoje usługi na 743,50 mln zł brutto. Najdroższą ofertę, opiewającą na 796,92 mln zł brutto, złożyło natomiast Posco Engineering & Construction.

Przedsięwzięcie w Krakowie przewiduje powstanie spalarni w Nowej Hucie do 2014 r. Wartość unijnego dofinansowania wyniesie ok. 370 mln zł. Planowana moc przerobowa zakładu to 220 tys. ton odpadów rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Krakowie obecnie jest wytwarzanych ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 r. będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TONI, 2012-09-26 18:19:58

    przypomina mi się pewna piosenka...