PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowski wniosek do TK nie burzy porozumienia samorządów z rządem

  • AW    22 lipca 2011 - 11:42
Krakowski wniosek do TK nie burzy porozumienia samorządów z rządem

Władze małopolskiej stolicy, chcą by Trybunał Konstytucyjny zajął się grudniowym rozporzadzeniem ministra finansów ws. klasyfikacji długu. Wniosek ten, zdaniem przedstawicieli Krakowa, nie kłóci się z budowaniem porozumienia między rządem a samorzadami w sprawie limitów zadłużenia.
Jak informowaliśmy, Kraków skierował do TK wniosek o orzeczenie niezgodności z konstytucją i ustawą o finansach publicznych jednego z przepisów rozporządzenia ministra finansów, dotyczącego zadłużania się samorządów.

Czytaj też: Władze Krakowa zaskarżyły rozporządzenie MF

Jak takie działania mają się do budowania porozumienia miedzy rządem a samorządowcami w sprawie ograniczenia deficytu JST? Czyżby Kraków w możliwość porozumienia nie wierzył?

- Mówimy o dwóch różnych płaszczyznach. Porozumienie, o którym mowa dotyczy przyszłych rozwiązań i jest „wypracowywane”.Tymczasem rozporządzenie Ministra Finansów - naszym zdaniem - niezgodne z Konstytucją RP, obowiązuje nadal, a nadto w praktyce działa wstecz - twierdzi Andrzej Oklejak, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. prawnych. - Mimo prowadzonych rozmów i ustnych deklaracji, pismem z dnia 5 kwietnia 2011 Kancelaria Premiera RP oświadcza, że nie widzi potrzeby zmian przedmiotowego rozporządzenia ministra finansów i obstaje przy jego zgodności z Konstytucją. W tym stanie rzeczy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego stał się niezbędny również po to, aby uświadomić na przyszłość władzy wykonawczej, że nie może uzurpować sobie prerogatyw zastrzeżonych dla władzy ustawodawczej - dodaje.

Czytaj też: Samorządy o deficycie w ich budżetach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • między janem a kowadłem, 2011-07-22 14:01:20

    Czy Pan Jan przeanalizował skutki budżetowe rzeczonych niedociągnięć?
  • Jan, 2011-07-22 13:11:26

    Kraków nie ograniczył (zgodnie z ustawą 31 grudnia 2010 r.) deponowania bioodpadów na składowiskach. Warto więc przypomnieć treść art. 96 ustawy o samorządzie gminnym, który przewiduje rozwiązanie przez Sejm rady gminy lub odwołanie przez prezesa Rady Ministrów wójta, burmistrza, prezydenta miasta ...w sytuacji powtarzającego się naruszania przez te organy Konstytucji lub ustaw. Są więc narzędzia do dyscyplinowania i zmuszenia opornych do pracy. Pan Prezydent miał okazję aby "cicho siedzieć" - ale tego nie wykorzystuje...  rozwiń