PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno: Miasto inwestuje kilka milionów w kulturę. Zdaniem części radnych - za dużo

  • KrosnoCity.pl    17 listopada 2016 - 09:47
Krosno: Miasto inwestuje kilka milionów w kulturę. Zdaniem części radnych - za dużo
Krosno inwestuje w Biuro Wystaw Artystycznych. (fot. wikipedia.org)

• Rada miasta w Krośnie (woj. podkarpackie) przychyliła się do pomysłu przeniesienia Biura Wystaw Artystycznych do nowej lokalizacji oraz na rozbudowę tej instytucji.
• Wkład miasta w inwestycję ma wynieść prawie 1,5 mln zł, co wzbudziło sprzeciw niektórych radnych.
• Ma powstać patio i pokoje gościnne. Przewidywane jest też zwiększenie kosztów funkcjonowania BWA o kilkaset tysięcy.
Sesję nadzwyczajną zwołano na 14 listopada na wniosek prezydenta. To był ostatni moment w związku z tym, że 16 listopada jest ostatnim dniem, w którym Krosno może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu z Programu Regionalnego województwa.

Krótki termin wymuszał podjęcie szybkiej decyzji. Przewodniczący rady, Zbigniew Kubit poprosił, żeby na przyszłość unikać takich sytuacji i informować radę wcześniej lub przygotowywać takie projekty na sesje zwyczajne, by nie było konieczności zwoływania dodatkowych posiedzeń.

Projekt przedstawił prezydent Bronisław Baran. Usprawiedliwiał termin złożenia projektu, stwierdzając, że prace przebiegały dynamicznie, nie było wszystkich danych. Celem projektu jest rozbudowa Biura Wystaw Artystycznych w oparciu o kamienicę przy ul. Portiusa 4.

- Projekt jest złożony, ale po działaniach analitycznych i zasięgnięciu wielu opinii, po wnioskach samego BWA i sugestiach Komisji Kultury rady miasta, pracowaliśmy nad znalezieniem nowego lokalu dla BWA i dzisiaj tę propozycję chcemy tym projektem spełnić - stwierdził Bronisław Baran.

Podkreślał, że piwnice nie są objęte przygotowanym projektem. O tę część dopytywali radni, ponieważ w obecnym budynku przy ul. Portiusa zlokalizowany był Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa, a w piwnicach, jak podkreślano na sesji, byli więzieni, torturowani i mordowani ludzie.

Czytaj tez: Będzie kłopot z deficytem sektora finansów publicznych?

Teraz budynek ma zostać przystosowany do pełnienia roli nowoczesnej Galerii Wystaw Artystycznych. Projekt przewiduje jego modernizację i montaż windy. Poza dużą przestrzenią wystawienniczą będą się tam mieściły pracownie, specjalistyczne warsztaty oraz część gościnno-noclegowa. Nowe BWA ma też mieć warunki do organizowania konferencji.

W części parterowej powstanie patio dostosowane do organizacji imprez kulturalno-artystycznych.

W górnej części, poza przestrzenią wystawową i warsztatową, zaplanowane są też "pokoje gościnne". - Łącznie w tych pokojach gościnnych będzie mogło pomieścić się 26 osób - stwierdził Bronisław Baran. Pokoje gościnne nie są "częścią kwalifikowaną" w projekcie. Dlatego pomimo dofinansowania wkład własny gminy jest wyższy niż 15% i ma wynosić prawie 1,5 mln złotych przy łącznej kwocie inwestycji wynoszącej prawie 4,5 mln. Te kwestie na sesji objaśniał także wiceprezydent.

Radni dopytywali o los firm i organizacji pozarządowych zlokalizowanych przy ul. Portiusa 4.

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) przypomniał, że po przeciwnej stronie Rynku, w miejscu dawnego BWA, znajduje się CDS - Dotujemy go średnio po 1,5 mln rocznie. Jak kolejny budynek obciążający wydatki miasta będzie wyglądał dla budżetu w przyszłości? Nikt nie mówi o kosztach w przyszłości - mówił o swoich wątpliwościach radny. Wspomniał też o firmach umieszczonych w tym budynku w ramach "Kuźni Przedsiębiorczości".

Czytaj też: Miasto nie dostanie 200 mln zł. Ministerstwo odmówiło

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.