PARTNER PORTALU
  • BGK

Krótszy termin na głosowanie korespondencyjne

  • PAP    11 lipca 2014 - 16:47

15 dni, a nie 21, przed datą wyborów będzie miał wyborca na podjęcie decyzji, czy chce głosować korespondencyjnie - taką poprawkę Senatu do kodeksu wyborczego przyjął w piątek Sejm.
Uchwalona w czerwcu przez Sejm nowelizacja kodeksu wyborczego z 2011 roku zakłada, że wszyscy wyborcy, a nie tylko wyborcy niepełnosprawni, będą mogli w wyborach oddać głos korespondencyjnie. Zmiany dotyczą wyborów prezydenckich, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory głosować korespondencyjnie mogli w kraju wyborcy niepełnosprawni, a za granicą - wszyscy wyborcy.

Senat zgłosił do ustawy głównie poprawki redakcyjne i legislacyjne. Najważniejsza to skrócenie z 21 do 15 dni czasu, jaki wyborca będzie miał na podjęcie decyzji, czy chce głosować korespondencyjnie. W piątek Sejm zaakceptował tę poprawkę Senatu. Poparło ją 295 posłów, 129 się wstrzymało, nikt nie był przeciw.

Zdecydowaną większością Sejm zaakceptował także inna poprawkę Senatu, skreślającą artykuł, w którym mowa o zakazie przekazywania komitetom wyborczym "korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym".

Autorzy zmian w kodeksie wyborczym przewidują, iż w pierwszych wyborach po wprowadzeniu noweli, z możliwości głosowania korespondencyjnego skorzysta nie więcej niż 1 proc. głosujących w kraju. Spowoduje to wzrost kosztów przeprowadzenia wyborów o około 500 tys. zł - podano. "W kolejnych wyborach liczba głosujących korespondencyjnie będzie wzrastać, jednak nie przekroczy kilku procent obywateli uczestniczących w wyborach" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Nowela wprowadza udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jedno z nich przewiduje, że niepełnosprawny wyborca do pięciu dni przed wyborami - a nie jak do tej pory do 14 dni - będzie mógł złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w lokalu przystosowanym do jego potrzeb. Wyborca niepełnosprawny nie będzie musiał składać wniosku ws. głosowania za pomocą nakładki brajlowskiej. Kodeks przewiduje, że nakładki powinny być dostępne w każdym lokalu wyborczym.

Nowe przepisy ułatwiają zmianę umiejscowienia lokalu wyborczego w nadzwyczajnych okolicznościach np. pożaru, powodzi. Decyzję w tej sprawie będzie mógł podjąć wójt. Dotychczasowe przepisy wymagały uchwały rady gminy.

Część zmian dotyczy komitetów wyborczych. Dotychczas PKW odrzucała sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, jeśli środki finansowe pozyskał z naruszeniem przepisów bez względu na wielkość kwoty. Nowela przewiduje, że PKW będzie mogła przyjąć takie sprawozdanie, jeśli suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. kwoty przychodów komitetu wyborczego.

Nowe przepisy zakładają także, że komitety będą mogły korzystać z pomocy osób fizycznych w pracach biurowych; obecnie komitet może korzystać jedynie z pomocy przy rozprowadzaniu plakatów i ulotek wyborczych.

 Znowelizowany kodeks wyborczy przewiduje, że europoseł będzie tracił mandat z mocy prawa, jeśli zostanie wybrany, powołany na inną funkcję lub stanowisko, których nie można łączyć z mandatem posła do PE. Taka zasada obowiązuje w przypadku krajowych posłów i senatorów. Dotychczas poseł do PE miał 14 dni na decyzję, z której funkcji rezygnować.

Podobnie w przypadku, gdy członek zarządu powiatu lub województwa uzyska mandat posła na Sejm, senatora lub posła do PE, tracić będzie członkostwo w zarządzie z mocy prawa. Obecnie członek zarządu powiatu lub województwa ma czas na zastanowienie się czy objąć mandat parlamentarny, czy zachować dotychczasową funkcję.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.