PARTNER PORTALU
  • BGK

Kryterium ceny problemem przetargów

  • PAP    15 listopada 2013 - 20:10
Kryterium ceny problemem przetargów

Solidarna Polska zapowiedziała w piątek złożenie w Sejmie projektu nowelizacji Prawa o zamówieniach publicznych, zmieniającego kryteria rozstrzygania przetargów na inwestycje. Trzeba uwzględniać nie tylko kryterium ceny, ale też jakości i trwałości inwestycji - argumentowała.
"Przedsiębiorcy i samorządowcy od lat apelują o zmianę przepisów. Na dzień dzisiejszy podstawowym kryterium rozstrzygającym o wyborze projektu czy wykonawców jest kryterium ceny. Ono powoduje to, że dziś wielu samorządowców nie myśli o jakości czy trwałości prowadzonych inwestycji, np. budów dróg" - mówił poseł SP Piotr Szeliga na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, obecnie w przypadku ponad 90 proc. inwestycji decyduje kryterium ceny, gdy w Unii Europejskiej dzieje się tak jedynie w 30 proc. przypadków. "Efekty tego są opłakane" - wskazał.

Czytaj też: Zamówienia do 50 tys. euro bez przetargu?

Dlatego też - poinformował - SP przygotowała nowelizację ustawy Prawo o zamówieniach publicznych "według wzoru, który doskonale sprawdza się w Niemczech". "Wprowadza ona kryterium bilansu, w którym będzie uwzględniona cena, ale także jakość, trwałość i innowacyjność przeprowadzonych inwestycji. Będzie to dobre narzędzie dla samorządowców i urzędników, by mogli wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze, nie tylko najtańsze" - przekonywał.

Polityk zaznaczył, że propozycja SP ma zapobiegać też zmowom cenowym oraz umożliwiać samorządowcom "bardziej elastyczne podejście" do planowania inwestycji.

Do końca roku podobny projekt ma przygotować PiS. Ma on nałożyć na zamawiającego obowiązek wyboru oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, czyli uwzględniającej nie tylko cenę, ale i jakość, serwis czy gwarancję.

W projekcie mają znaleźć się m.in. rozwiązania, które zapewnią, że zamówienie będzie rzeczywiście wykonywane przez zwycięzcę przetargu i eliminujące - jak informuje PiS - "firmy krzaki, które bazują wyłącznie na podwykonawcach".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.