Kryzys przenosi się na dochody woj. łódzkiego

Mniejsze niż w tym roku dochody, wydatki i deficyt zakłada projekt budżetu woj. łódzkiego na 2013 r. Dochody szacuje się na ponad 825,2 mln zł, a wydatki na blisko 846 mln zł. Zdaniem marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia to budżet oszczędnościowy.
Kryzys przenosi się na dochody woj. łódzkiego
Na poniedziałkowym briefingu prasowym Stępień powiedział m.in., że jego zdaniem w całej Polsce przyszły rok "będzie rokiem przyglądania się budżetom i analizowania sytuacji gospodarczej".

"Światowy kryzys i spowolnienie gospodarcze przenosi się na dochody naszego województwa" - mówił marszałek. Dodał, że przyszły rok będzie rokiem oszczędzania.

Na bieżący rok woj. łódzkie miało zaplanowane dochody w wysokości ok. 912 mln zł i wydatki przekraczające 973 mln zł, co dało deficyt budżetowy w wysokości 61 mln zł.

W 2013 r. z 846 mln zł wydatków ponad 342 mln zł ma być przeznaczone na cele "majątkowo-inwestycje". Marszałek podkreślił, że priorytetem pozostają sprawy związane z transportem. Na ten cel woj. łódzkie zamierza wydać przeszło 140 mln zł - ponad 86 mln zł na budowę i modernizację dróg oraz ok. 53 mln zł na kolej (modernizacja taboru i rozbudowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej).

Dodatkowo ponad 19 mln zł ma trafić na inwestycje związane z drogami dojazdowymi do gruntów rolnych oraz budową i umacnianiem wałów przeciwpowodziowych.

"Województwo łódzkie cały czas inwestuje w swoją przyszłość. To działanie, które chcemy utrzymywać mimo spowolnienia gospodarczego. Cały czas chcemy również korzystać z dofinansowania z budżetu UE. Szczególnie jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne" - wyjaśnił Stępień.

97,5 mln zł mają pochłonąć inwestycje związane z administracją publiczną (m.in. realizacja Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej i Systemu Informacji Medycznej). Ponad 23 mln zł zapisano na realizację planów związanych z ochroną zdrowia (dofinansowanie budowy pracowni badań pozytonowej tomografii emisyjnej PET w szpitalu Kopernika w Łodzi i rewitalizacji szpitala Korczaka oraz rozbudowę SOR w Zgierzu).

Blisko 36 mln zł zapisano na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorczości, a ponad 15 mln zł na kulturalne (remont Teatru Wielkiego w Łodzi, zakup organów dla łódzkiej filharmonii oraz modernizacji zespołu Księży Młyn).

W wydatkach majątkowo-inwestycyjnych uwzględniono również gospodarkę mieszkaniową (2,7 mln zł), kulturę fizyczną i sport (2,3 mln zł) oraz bezpieczeństwo publiczne (1,3 mln zł).

Pozostałe wydatki mają iść na "inwestycje w ludzi". Najwięcej pieniędzy - 67 mln zł - pochłoną dotacje dla jednostek kultury na bieżącą działalność. Nieco mniej - prawie 62 mln zł - przeznaczono na zadania związane z edukacją, m.in. stypendia, utrzymanie jednostek oświatowych oraz rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

Pozycje dot. "inwestycyjnych wydatków w ludzi" obejmują również m.in. ogólne i specjalistyczne szkolenia dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w regionie, oraz doradztwo zawodowe (prawie 17 mln zł), pomoc społeczną (14,2 mln zł), sport (9,7 mln zł), ochronę zdrowia (7,7 mln zł), a także wsparcie rodzin (2,7 mln zł).

Szczegółowy projekt budżetu przekazano radnym sejmiku woj. oraz przesłano do zaopiniowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

"5 i 7 grudnia będzie omawiany z radnymi na komisjach. Chcielibyśmy, by został przyjęty na sesji 16 grudnia" - poinformował Stępień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU