PARTNER PORTALU
  • BGK

Kryzys skubie też stolicę

  • newseria.pl    9 czerwca 2012 - 17:20
Kryzys skubie też stolicę

Prezydent Warszawy wyjaśnia, że ograniczenie wydatków na kulturę, ochronę zdrowia i pomoc społeczną nie wynika z przesunięcia pieniędzy na organizację Euro i promocję.
– To trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że musiałam obciąć fundusze – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Generalnie mamy do czynienia z bardzo dobrymi wynikami Polski, ale jednak ze spowolnieniem gospodarczym. W związku z tym środków jest mniej niż w 2008 roku. Miasto nie uzyskało nawet takich dochodów jak 4 lata temu – informuje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy zapewnia, że cięcia dotknęły przede wszystkim inwestycje.

– W 2008 roku obcięłam z 15 miliardowego programu inwestycji 3 miliardy. Czyli nie jest tak, że obcinam wydatki w jednej dziedzinie, tylko w różnych, dlatego, że nie możemy się więcej zadłużać, bo są określone reguły prawa, które nam pozwalają na takie, a nie inne zadłużenie – tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pieniądze na ochronę zdrowia i pomoc społeczną w tym roku będą o 8 proc. niższe niż w 2011 roku, wydatki na kulturę i bezpieczeństwo o 10 proc. Zaś 14-procentowy spadek odnotowujemy w sporcie i rekreacji. Z kolei wydatki na promocję wzrosną – i to o 35 proc. i wyniosą 78 mln złotych.

Nie wiadomo jednak, czy te wydatki się zwrócą.

– Przede wszystkim najpierw to inwestujemy, bo nas to kosztuje po pierwsze. Po drugie, tak jak mówił mi burmistrz Berlina, to dopiero za dwa lata możemy zobaczyć, czy przyszły z tego jakieś efekty, czy nie. Czy będzie więcej turystów, osób przyjeżdżać. Czy na pewno będą spędzać tutaj czas, wydawać pieniądze na hotele, na restauracje, to jest ta głównie droga, dzięki której można zarobić w mieście w ciągu najbliższych 2 lat. Miejmy nadzieję, że w Polsce też się tak stanie – liczy prezydent stolicy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kwiczoł, 2012-06-10 12:49:27

    Pani prezydent może sobie opowiadać o cięciach a jak na razie ściąga i to na potęgę z mieszkańców Warszawy - najwyższe ceny i koszty utrzymania od lipca podwyższyła cenę za wodę zimną - to już 11,50zł za m3 podwyżka za wywóz nieczystości no i oczywiście czynsz za mieszkania znów w mocno górę od wrze...śnia oraz zapowiedź podwyżki c.o. - jak ludzie mają się tu utrzymać. Nie zapomina jednak o rozdawaniu nagród dla burmistrzów,prezesów dyrektorów, nie wyjaśniono też do tej pory lewych umów zleceń dla samorządowców i ich znajomych, rodzin. Nie zapomniała też o dać Żydom ponad 400 mln. na budowę" Muzeum Histerii Żydów w Polsce" czyli taki z niej "Janosik na opak" zabiera biednym a daje bogatym - do czasu!  rozwiń