PARTNER PORTALU
  • BGK

Krzysztof Łapiński: Ustawa o RIO zbyt mocno ingeruje w sprawy samorządu

  • PAP/AT    13 lipca 2017 - 09:29
Krzysztof Łapiński: Ustawa o RIO zbyt mocno ingeruje w sprawy samorządu
Strona samorządowa przestrzegała, by prezydent Andrzej Duda nie podpisywał ustawy o RIO - mówi rzecznik prezydenta (Krzysztof Łapiński, fot. youtube.com)

Zdaniem Andrzeja Dudy, ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych daje ona zbyt mocne uprawnienie władzy centralnej nad samorządem i to była główna przesłanka weta - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
• Nowela ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych daje władzy centralnej zbyt mocne uprawnienia wobec samorządu - powiedział Łapiński.

• Przy podejmowaniu decyzji o jej zawetowaniu przeważyły argumenty strony samorządowej - wyjaśnił.

• Łapiński zaznaczył, że strona samorządowa przestrzegała, by prezydent tej ustawy nie podpisywał.

• Andrzej Duda wsłuchał się w ten głos - dodał.

"Ta ustawa nie jest niezbędnie konieczna, a wręcz przeciwnie; zbyt mocno ingeruje w sprawy samorządu" - powiedział w radiu TOK FM prezydencki rzecznik. Jak dodał, zdaniem Andrzeja Dudy, "daje ona zbyt mocne uprawnienie władzy centralnej nad samorządem" i "to była główna przesłanka" weta.

Łapiński zaznaczył, że "strona samorządowa przestrzegała, by prezydent tej ustawy nie podpisywał". "Andrzej Duda wsłuchał się w ten głos (...) te argumenty przeważyły" - powiedział rzecznik prezydenta.

Dodał, że wątpliwości głowy państwa wzbudził też zapis nadający "regionalnym izbom obrachunkowym możliwości oceniania samorządów pod kątem ich gospodarności, a nie tylko legalności" oraz to, że w przypadku stwierdzenie niegospodarności, wójta można zbyt łatwo odwołać. "To czy jakiś wójt jest gospodarny, najlepiej oceniają wyborcy w czasie wyborów" - oświadczył.

Czytaj też: Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych do Trybunału Konstytucyjnego?

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - której projekt przygotował rząd - m.in. zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

To pierwsza ustawa zawetowana przez prezydenta, która została przygotowana za rządów PiS. Cztery dotychczasowe weta prezydent zgłosił w październiku 2015 r. Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • &, 2017-07-16 10:42:45

    NIK od dawna ma ustawowa możliwość kontrolowania samorządów pod kątem rzetelności i gospodarności, bo jest to zgodne z konstytucją. Radni i mieszkańcy nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby robić to profesjonalnie.