PARTNER PORTALU
  • BGK

Krzysztof Pietraszkiewicz: samorządowe inwestycje idą w dobrą stronę

  • Piotr Toborek    14 marca 2018 - 20:00
Krzysztof Pietraszkiewicz: samorządowe inwestycje idą w dobrą stronę
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Partnerstwo publiczno-prywatne wymaga przyjęcia dobrych praktyk i przede wszystkim odejścia od sprawdzania na każdym kroku tego, czy ktoś złotówkę więcej czy mniej zarobił. Trzeba po prostu przyjąć standardy tolerowania pewnych korzyści, godzenia się z określonymi stratami, tak by inwestycje w PPP nie wywoływały strachu, paraliżu uczestników takich programów - mówi prezes Związku Banków Polskich.
  • - Walka o czyste powietrze to będzie największe wyzwanie dla samorządów - mówi Krzysztof PIetraszkiewicz.
  • Zdaniem prezesa ZBP dobre ustawienie budownictwa mieszkaniowego to nasza przyszłość i trzeba to robić na sprawdzonych wzorcach.
  • - Kwestia dostępu do internetu powinna być sprawą niemalże narodową, bo nie nastąpi modernizacja i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, jeśli nie będziemy mieli w każdej miejscowości dostępu do szybkiego internetu - uważa Pietraszkiewicz.
  • - Trzeba precyzyjniej planować inwestycje. W kraju na dorobku, który ma wiele do nadrobienia, należy dokonywać wyborów rozsądnie, spokojnie rozmawiając z ludźmi, tłumacząc im, że nie możemy żyć ponad stan - dodaje.

 

Po raz kolejny PortalSamorządowy.pl organizuje konkurs Top Inwestycje Komunalne, w którym staramy się promować najlepsze samorządowe działania inwestycyjne. Pańskim zdaniem w Polsce powstaje więcej inwestycji godnych nagród niż tych nieudanych?

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich: - Projektów ciekawych jest bardzo dużo, ale należy do nich podchodzić, mając na uwadze wiele aspektów, nie tylko tych estetycznych. Myślę, że już w końcówce poprzedniej perspektywy, czy również na etapie przygotowań do obecnej, wiele osób nabrało przekonania, że trzeba precyzyjniej planować inwestycje, że one będą po zrealizowaniu wymagały utrzymania, konserwacji i trzeba to bardzo dobrze kalkulować.

Prawda jest taka, że fontanna jest piękna, ale nie chce zazwyczaj płacić podatków, a zbyt duży obiekt sportowy bez porozumień długoterminowych z sąsiednimi gminami jest wielkim kosztem i może w przyszłości nie być rentowny. Trzeba po prostu w kraju na dorobku, który ma wiele do nadrobienia, dokonywać wyborów rozsądnie, spokojnie rozmawiając z ludźmi, tłumacząc im, że nie możemy żyć ponad stan.

Czytaj też: Oto najbardziej zadłużone gminy w Polsce. 

Jestem jednak tu ostrożny z ocenami, bo każda społeczność stara się ważyć znaczenie konkretnej inwestycji dla rozwoju danej wspólnoty czy danego regionu. W niektórych miejscach ważne będą inwestycje podnoszące ich atrakcyjność wypoczynkową, a gdzie indziej potrzebne są te podnoszące jakość życia – oczyszczalnie ścieków, drogi czy rozwiązania związane z dystrybucją mediów.

Czego nam w tych inwestycjach zabrakło?

- To, co mnie martwi, to fakt, że nie uwzględniliśmy w tych strategiach tego, co dla nas jest bardzo ważne - myślę o zbiornikach retencyjnych, jesteśmy bowiem krajem, gdzie niedobór wody jest ogromny. Za mało poświęcamy tej kwestii uwagi, a powinno to być elementem ogólnopolskiej polityki. Wciąż za mało też zastanawialiśmy się nad kwestiami dotyczącymi ochrony powietrza, ale myślę tu o działaniu synergicznym i wielostronnym.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.