PARTNER PORTALU
  • BGK

Krzysztof Żuk: Oby nowy rząd uznał wagę KWRiST

  • AW    9 listopada 2015 - 18:48
Krzysztof Żuk: Oby nowy rząd uznał wagę KWRiST
Do tej pory komisja będąc pod ministerstwem administracji i cyfryzacji pozwalała na tworzenie dobrej platformy nie tylko do wymiany poglądów ale i prac programowych (fot.mac.gov.pl)

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego to ważne narzędzie do tworzenia sprawnego państwa - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina ubolewając, że nie udało się przeprowadzić prac legislacyjnych ważnych dla JST, gdy komisja podlegała pod ministerstwo administracji i cyfryzacji.
Nazwiska proponowanych przez PiS na ministrów osób wzbudzają gorące dyskusje. Niemniejsze  budzą zmiany w zakresie kompetencji niektórych ministerstw i powołanie nowych resortów.

- Nie potrafię ocenić tych propozycji, bo wygląda to na dość dużą przypadkowość. Zmiany związane są bardziej z potrzebami koalicyjnymi niż z jakąś spójną wizją programową – komentuje dla serwisu Portalsamorzadowy.pl Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, członek zarządu Unii Metropolii Polskich. - Poczekajmy jednak na pierwsze działania rządu – dodaje.

KWRiST to podstawa współpracy

Nie ukrywa jednak, że dla samorządów jedną z kluczowych kwestii jest niezakłócone działanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

- Do tej pory komisja będąc pod ministerstwem administracji i cyfryzacji pozwalała na tworzenie dobrej platformy nie tylko do wymiany poglądów ale i prac programowych. Na komisji prowadziliśmy negocjacje wokół zapisów zmian prawa czy tworzonego prawa skutecznie chroniącego interesy samorządów. Przygotowaliśmy projekty ustaw, ale zabrakło prac legislacyjnych - kontynuuje Krzysztof Żuk.

Czy jeden z liderów lubelskiej PO obawia się, że ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji będzie miało za dużo spraw, by nad propozycjami komisji się szybko pochylić? – W tej chwili trudno powiedzieć – mówi prezydent Lublina. Ale jak podkreśla, każdy resort powinien uznać wagę KWRiST.

- Pomijając jej ustawowe umocowanie, ważne by poważnie traktować samorząd jako partnera w realizacji zadań publicznych i to dla każdego ministra i dla każdego rządu powinno być ważne przesłanie. Ok. 60 proc. dochodów państwa redystrybuowane jest przez budżety samorządowe. Tak naprawdę my decydujemy o sprawności świadczonych usług publicznych i pewnym sensie o zadowoleniu mieszkańców, dlatego musimy być słuchani – resumuje Żuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • audyt, 2015-11-10 22:36:32

    Do alek: Udzielam informacji na temat zadłużenia wg danych MF dla Lublina na dzień 30.06.2015 Dług- 1 265 407 316 zł ( czyli 1,27mld zł), wskaźnik zadłużenia wynosił 72,18% planowanych dochodów budżetu na rok 2015. Wskaźnik zadłużenia na 1 mieszkańca jest 5 w kolejności najwyższych wśród miast n...a prawach powiatu  rozwiń
  • alek, 2015-11-10 22:01:40

    Panie prezydencie Żuk lepiej popatrz na własne podwórko , jak przypadkowi ludzie z pańskiego folwarkul mają za dużo do powiedzenia nie na temat. Takiego bałaganu w zarządzaniu sprawami miasta Lublina nie było za poprzedniej ekipy.Zrób pan poorządek na swoim podwórku a dopiero wtedy będziesz miał pa... prawo pouczać innych.A tak dla przypomnienia mam pytanie czy wie pan ile wynosi zadłużenie miasta Lublin?.  rozwiń