PARTNER PORTALU
  • BGK

Księgowa okradała krakowski ZIKiT

  • PAP    1 marca 2012 - 14:35

Przywłaszczenie ponad 5 mln zł zarzuciła prokuratura głównej księgowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) w Krakowie, Iwonie Cz., oraz przedsiębiorcy Andrzejowi D. Obojgu podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.
ZAKTUALIZOWANE. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej Bogusława Marcinkowska, podejrzani działali wspólnie od lutego 2008 do kwietnia 2011 roku.

Iwona Cz., pełniąc funkcję publiczną głównej księgowej Krakowskiego Zarządu Komunalnego w Krakowie (po przekształceniach - ZIKiT), przekroczyła swoje uprawnienia i nie dopełniła obowiązków służbowych, przywłaszczając razem z Andrzejem D. prawie 5 mln 200 tys. zł na szkodę ZIKiT w Krakowie. Według prokuratury Andrzej D. wiedział, jaką funkcję pełni kobieta, i wykorzystał jej uprawnienia.

Pieniądze zostały przelane na konto bankowe prowadzącego działalność gospodarczą Andrzeja D. w 26 przelewach, opiewających na kwoty od ok. 20 tys. do 1 mln 150 tys. zł.

Na konto ZIKiT-u została zwrócona z konta firmy Andrzeja D. kwota prawie 266 tys. zł.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Iwona Cz. przyznała się do zarzutów. Wyjaśniła, że przywłaszczenia dokonała ze względów osobistych, wykorzystując zaufanie, jakim darzyli ją pracownicy i dyrektorka. Kiedy pierwszy raz udało się przelać pieniądze na konto Andrzeja D., robiła to dalej. Jak wyjaśniła, wszystkie pieniądze przekazała Andrzejowi D., który z kolei przeznaczył je na swoją działalność gospodarczą.

Podczas czwartkowego przesłuchania również Andrzej D. przyznał się do winy. Zadeklarował wolę wyrównania szkody w całości. Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności do 10 lat.

Prokuratura zastosowała wobec nich poręczenie majątkowe w wysokości po 50 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

W środę dokonano przeszukań w miejscach zamieszkania podejrzanych oraz w siedzibie firmy Andrzeja D. Na nieruchomościach Andrzeja D. prokuratura ustanowiła zabezpieczenie majątkowe, z uwagi na wysokość szkody i zagrożenie wysoką karą.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto w listopadzie ub. roku. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył sam ZIKiT. Na trop nieprawidłowości trafiono w wyniku wewnętrznej kontroli w dziale finansowo-księgowym ZIKiT. Na jaw wyszło wtedy, że niezgodnie z obowiązującymi przepisami doszło do dokonania przelewu na kwotę ok. 288 tys. zł.

Jak napisano wówczas w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ZIKiT: "Mechanizm, który zastosowano w tej przykrej dla ZIKiT sprawie, praktycznie uniemożliwiał wykrycie takiego działania w trakcie rutynowych kontroli prowadzonych nie tylko przez pracowników zarządu, ale także przez liczne kontrole zewnętrzne w ZIKiT, realizowane przez NIK, UKS, UMK, US i instytucje zarządzające funduszami unijnymi". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.