PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto chce być miastem, a kto zmienia granice albo nazwę?

  • pt    27 czerwca 2014 - 13:48
Kto chce być miastem, a kto zmienia granice albo nazwę?

W tym roku do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wpłynęło 20 wniosków dotyczących ustalenia granic gmin i miast, nadania statusu miasta, zmiany siedziby władz gminy oraz jeden dotyczący zmiany nazwy powiatu.
W roku bieżącym do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 20 wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego stopnia gminnego dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany siedziby władz gminy oraz 1 wniosek stopnia powiatowego dotyczący zmiany nazwy powiatu.

Procedurę postępowania w przypadku wniosków zainteresowanych rad gmin określają przepisy ustawy o samorządzie gminnym oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r.

Zgodnie z nimi Rada Ministrów rozpatruje wnioski i wydaje stosowne rozporządzenie do dnia 31 lipca. Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia roku następnego. Potrzeba wydania rozporządzenia wynika ze złożenia wniosków przez zainteresowane rady gmin i pozytywnego rozpatrzenia niektórych z nich.

W projekcie przewiduje się m.in. zmianę granic miasta na prawach powiatu Skierniewice i gminy Skierniewice przez włączenie do dotychczasowego obszaru miasta Skierniewice części obszaru obrębu ewidencyjnego Miedniewice.

W województwie śląskim planuje się włączenie do dotychczasowego obszaru gminy o statusie miasta Orzesze 5,21 ha z gminy Kobiór.
Projekt przewiduje także, że z  dniem 1 stycznia 2015 r. odbiera się status miasta gminie Władysławowo, w powiecie puckim, w województwie pomorskim, a nadaje się status miasta miejscowościom:

*Władysławowo – w gminie Władysławowo, w powiecie puckim, w województwie pomorskim;

*Stopnica – w gminie Stopnica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim;

*Chocz – w gminie Chocz, w powiecie pleszewskim, w województwie wielkopolskim.

Projekt rozporządzenia ustala także  nowe granice następujących miast: Zbąszynek w województwie lubuskim, Władysławowo w pomorskim, Stopnica w świętokrzyskim, Jarocin i Chocz w województwie wielkopolskim.

Projekt zawiera także propozycję zmiany siedziby władz gminy Głusk z Lublina na Dominów (województwo lubelskie).

Cały projekt TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • samorządowiec, 2014-06-30 09:17:40

    Kompromitacja urzędników !!! Gdzie w Polsce jest powiat miłkowski ?!!!!!!!!!!