PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto da mniej - nowa specyfikacja dla przetargu na odbiór śmieci w stolicy

  • PAP    18 lipca 2013 - 18:55
Kto da mniej - nowa specyfikacja dla przetargu na odbiór śmieci w stolicy

Warszawski ratusz opublikował w czwartek nową Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) dla przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w stolicy. Jedynym kryterium przetargu będzie cena.




Krajowa Izba Odwoławcza na początku czerwca zakwestionowała niektóre zapisy SIWZ przetargu i nakazała ich poprawienie. Wśród zakwestionowanych zapisów było np. premiowanie określonego sposobu zagospodarowywania odpadów - przez składowanie.

Czytaj też:  Śmieciowa zawierucha w Warszawie

"Zrezygnowaliśmy z kryteriów pozacenowych, nie byliśmy w stanie opisać ich na tyle dokładnie, aby gwarantowało to rozstrzygnięcie tego przetargu. Chcemy być transparentni, jedynym kryterium jest cena" - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski. "Dodatkowo im niższe ceny, jakie miasto będzie musiało zapłacić firmom, tym relatywnie niska będzie mogła być opłata śmieciowa dla mieszkańców" - dodał.

Warunkiem zapisanym w specyfikacji jest dostarczenie całego strumienia odpadów do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Natomiast w praktyce elementem przetargu jest cena odstawienia do nich śmieci. Przetarg dotyczy trzyletniej umowy na odbiór i zagospodarowywanie odpadów, termin składania ofert mija 19 sierpnia.

"Rozdzieliliśmy cenę za zagospodarowanie - czyli to, co się płaci RIPOK za odbiór, bo te ceny są znane - od ceny związanej z odbiorem" - wyjaśnił Dąbrowski. Jak dodał, w praktyce to ta cena jest przedmiotem przetargu i jest to zabezpieczenie przed sytuacją, gdy ktoś zaoferuje cenę poniżej kosztów. "Jesteśmy zdeterminowani, by oferty z rażąco niską ceną odrzucać" - powiedział Dąbrowski.

Ponadto w nowej specyfikacji cena za odbiór jest wyliczona jako iloczyn ceny odbioru tony odpadów i liczby ton odbieranych odpadów. Podobnie będzie przy wyliczeniu ceny za zagospodarowanie. Będzie to rozliczenie kosztorysowo-ilościowe i gdyby po pewnym czasie okazało się, że np. ilości śmieci są większe niż przewidywane, wtedy będzie możliwość zamówień uzupełniających do 50 proc.

Każdy samochód odbierający odpady ma być wyposażony w wagę i system GPS, natomiast pojemniki na śmieci będą skanowane przy ich opróżnianiu. "Kluczem jest stworzenie systemu kontroli, który do takiej sytuacji doprowadzi. Uważamy, że przy odpowiedniej koordynacji ze służbami wojewody i marszałka województwa, będzie to możliwe" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy.

Specyfikacja przewiduje też, że startujący w przetargu będą musieli dysponować wyposażeniem, takim jak wagi w samochodach czy GPS-y w momencie startu systemu, co jest wyznaczone na 1 lutego 2014 r. Wtedy też zwycięzca będzie musiał mieć możliwość odstawiania śmieci do RIPOK-ów, choć nie ma wymogu posiadania umowy z nimi, bo np. RIPOK może należeć do tego samego przedsiębiorcy.

W związku z koniecznością uwzględnienia uwag KIO, Warszawa nie zdążyła rozstrzygnąć przed 1 lipca przetargu na odbiór odpadów i w mieście obowiązuje tzw. system pomostowy. Śmieci od właścicieli nieruchomości odbierają firmy, które robiły to przed "rewolucją śmieciową". Mieszkańcy nie muszą się z nimi rozliczać, ponieważ na podstawie umów z przedsiębiorcami robi to za nich miasto. Właściciele muszą jednak do 19 lipca złożyć deklarację i zapłacić opłatę śmieciową. Termin uiszczenia pierwszej opłaty upływa 29 lipca.

Czytaj też: Ostatni dzwonek na stołeczne deklaracje

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (1)

  • ZK1, 2013-07-22 16:33:00

    Jaki będzie zysk w zautomatyzowany systemie ewidencji odbiorów odpadów "Każdy samochód odbierający odpady ma być wyposażony w wagę i system GPS, natomiast pojemniki na śmieci będą skanowane przy ich opróżnianiu. "Kluczem jest stworzenie systemu kontroli, który do takiej sytuacji doprowadzi.... Uważamy, że przy odpowiedniej koordynacji ze służbami wojewody i marszałka województwa, będzie to możliwe" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy." Co ma kontrolować ten system? Odpadów jest dużo, a będzie jeszcze więcej. Problem nie w ilość, a jakości. Jaki system skontroluje, czy odpady są prawidłowo segregowane i np. w pojemnikach/ workach na odpady opakowaniowe na stłuczkę szklaną nie znajdą się np. stare weki z grzybami, czy ogórkami?  rozwiń