PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto ma płacić za brak lokalu socjalnego

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 kwietnia 2010 - 06:56
Kto ma płacić za brak lokalu socjalnego

Przybywa właścicieli żądających odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego eksmitowanemu. Wkrótce przepisem w tej sprawie zajmie się Trybunał Konstytucyjny.
Na lokale socjalne czeka się latami. Rekord wynosi 10 lat. W Krakowie na realizację czeka 2126 wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego, w Lublinie – 586. Dopóki takiego lokum nie ma, dopóty byli lokatorzy zajmują dotychczasowe mieszkania. Szkopuł w tym, że na ogół w tym czasie nie płacą czynszu i za media, a to oznacza, że utrzymanie lokalu spada na właścicieli – informuje „Rzeczpospolita”.

Wtedy właściciele występują do gminy z żądaniem odszkodowania. Gminy postępują różnie, część zawiera ugody z właścicielami i wypłaca pieniądze. Większość jednak woli poczekać na wyrok sądu.

Z roszczeniami odszkodowawczymi wystąpiło m.in. Lokalne Zrzeszenie Właścicieli w Grudziądzu. Sąd zawiesił jednak postępowanie i wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność z konstytucją art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów. Sąd z Grudziądza uważa, że niesłuszne i niesprawiedliwe jest przerzucanie wyłącznie na gminy konsekwencji braku mieszkań socjalnych. Zwłaszcza że państwo nie stworzyło sprawnie działającego systemu i nie zapewniło gminom dodatkowych dochodów na finansowanie tego zadania. Trybunał zajmie się sprawą 8 kwietnia podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.