PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto powinien decydować o odebraniu dziecka

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    21 grudnia 2010 - 07:03

Pracownik socjalny może mieć za duże uprawnienia. Jego decyzje mogą krzywdzić najmłodszych. Rzecznik Praw Dziecka chce, by je konsultował.
Od 1 sierpnia obowiązują nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pozwalają pracownikowi socjalnemu odebrać rodzicom dziecko, gdy dochodzi do bezpośredniego zagrożenia jego życia lub zdrowia. Trwają prace nad przepisami wykonawczymi do tej ustawy – informuje „Rzeczpospolita”.

Rzecznik praw dziecka chce, by decyzja o odebraniu dziecka była podejmowana kolegialnie przez wszystkie zaangażowane w akcję służby, tj. policję i pielęgniarkę albo lekarza.

W MSWiA kończą się prace nad rozporządzeniem określającym procedurę postępowania policji podczas czynności odebrania dziecka przez pracownika socjalnego. W wersji skierowanej do konsultacji decyzja o odebraniu ma być podejmowana wspólnie przez pracownika socjalnego, policjanta i pracownika służby zdrowia. Jednak gdy nie ma jednomyślności, decyzję ma podejmować pracownik socjalny.

Przeciwko tej ostatniej ewentualności zaprotestował rzecznik praw dziecka. Chce, by decyzję podejmować kolegialnie.

Nowe ustawowe przepisy są tak nieprecyzyjne, że obawiamy się z nich korzystać – uważają gminni pracownicy socjalni. Stosują więc procedurę dotyczącą dziecka krzywdzonego: na razie kierują takie sprawy do sądu i ten decyduje o odebraniu dziecka – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Olo z Mysłowic, 2010-12-21 11:31:17

    Olo rąbnołeś moją ksywkę ale zgadzam się z Tobą nie może aby przypadkowy urzędas decydował w tak ważnej podkreślam ważnej sprawie dobro dziecka jest najwarzniejsze pozdrawiam
  • Olo, 2010-12-21 09:58:06

    Rzecznik ma racje. Tak obiecywano przy uchwalaniu tej ustawy.