PARTNER PORTALU
 • BGK

Kto skorzysta na powrocie do 49 województw?

 • pap    16 grudnia 2013 - 12:51
Kto skorzysta na powrocie do 49 województw?

Radom jest przykładem miasta, które mogłoby zyskać na przywróceniu podziału administracyjnego kraju na 49 województw, co proponuje Sojusz Lewicy Demokratycznej - ocenił w poniedziałek podczas wizyty w tym mieście szef SLD Leszek Miller.
Według przewodniczącego SLD w Polsce narasta rozwarstwienie w poziomie życia obywateli. Szczególnie - według niego - widoczne są dysproporcje w poziomie życia mieszkańców wielkich aglomeracji i mniejszych miast, zwłaszcza tych, które kiedyś były siedzibami województw. Dobrym przykładem takiego miasta może być - zdaniem Millera - Radom.

Szef SLD uważa, że powrót do 49 województw mógłby być szansą dla Radomia, a także innych miast, które po reformie administracyjnej utraciły status siedziby województwa.

"Gdyby wrócić do poprzedniego podziału administracyjnego, to te mniejsze regiony mogłyby stawać się centrami życia administracyjnego, a także i gospodarczego" - powiedział przewodniczący SLD.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, że taka reforma nie byłaby łatwa, wymagałaby zmian w ustawach. "Liczymy jednak na to, że po kolejnych wyborach do parlamentu SLD będzie miał taką pozycję, żeby przeforsować te rozwiązania" - zaznaczył.

Po spotkaniu dziennikarzami Miller przekazał świąteczną paczkę rodzinie, w której matka samotnie wychowuje pięcioro dzieci. W poniedziałek różne miasta na Mazowszu odwiedzają także inni politycy SLD, m.in. w Siedlcach mają być Paulina Piechna-Więckiewicz i Józef Oleksy.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Powrót do podziału administracyjnego Polski na 49 województw zaproponował podczas sobotniej Konwencji Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sosnowcu jego przewodniczący Leszek Miller. Chce też równej, 5-letniej kadencji dla władz wszystkich szczebli.

"Rozwój poprzez metropolię nie przyniósł spodziewanych rezultatów. Przeciwnie - pogorszył funkcjonowanie często prężnych ośrodków. Trzeba wrócić do koncepcji zrównoważonego rozwoju i dać szansę tym ośrodkom.

Zwracam się z propozycją, żebyśmy w naszym programie rozważyli powrót do 49 województw, żeby dać szansę tym środowiskom, które transformację przeżyły najgorzej, żeby zaświtała tam nowa nadzieja, żeby powstawały tama centra administracji i za tym centra gospodarki, żeby Polska rozwijała się bardziej równomiernie niż dzisiaj" - powiedział Miller w swoim wystąpieniu programowych.

Zaproponował też, by przedstawiciele wybieralnych władz wszystkich szczebli sprawowali w Polsce swe funkcje przez dwie pięcioletnie kadencje. "Dwie kadencje po 5 lat, od prezydenta, poprzez prezydentów burmistrzów, wójtów, senatorów posłów i eurodeputowanych - wszyscy po pięć, z możliwością przerwy jednej kadencji - i jeśli komuś starczy sił i możliwości może próbować jeszcze raz" - wyjaśnił lider SLD.

Jego zdaniem takie rozwiązanie pozwoli zaktywizować politycznie młodych Polaków i zachęci ich do udziału w życiu publicznym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Jestem za powrotem., 2013-12-21 10:04:09

  Brawo Panie Miller wrócić do stanu pierwotnego,a to może pogodzić społeczeństwo i uwolnić powiaty od idei porządku metropolitalnego,bo to co się dzieje,to kpina z narodu Polskiego.Gomułkowszczyzna zrujnowała powiaty,Gierek przywrócił normalność i rozwinął gminy i powiaty,a AWS wrócił i zahamował ro...zwój i skłócił,albo wywrócił jak kto woli i zniszczył,to co lokalną społeczność boli.  rozwiń
 • My internauci, 2013-12-20 23:43:07

  Wydzielić Warszawę z Województwa! Natychmiast! Warszawka okrada region. Jaka to sprawiedliwość, ze bogaci sie bogaty region warszawski a ubożeje radomski, ciechanowski, siedlecki! Dość okradania regionów! Albo odłączyć region radomski przyłączyć sie do Kielc, i z Kielcami tworzyć Staropolskie wojewó...dztwo! Mówimy na stronie: facebook.com/StopDyskryminacjiRadomia  rozwiń
 • Mazowszanin., 2013-12-18 21:26:26

  Panie Miller myślałem, że pan się troszczy nie tylko o siebie i swoich najblizszych. Wywyższając jednych zdegraduje pan innych. Mieszkam na wsi w powiecie, który zamiast do Warszawy byłby przypisany do Ciechanowa. To tak jakby nas pozbawić chęci do życia. Myśmy juz byli OKRADANI PRZEZ WŁODARZY ZE ...SZTUCZNEGO WOJEWÓDZTWA przez kilkanascie lat. Lepiej byscie pomyśleli jak umocnioć powiaty, bo brakuje im elementarnych kompetencji.  rozwiń