PARTNER PORTALU
 • BGK

Kto za, a kto przeciw prywatyzacji lasów?

 • PAP    10 stycznia 2014 - 13:50
Kto za, a kto przeciw prywatyzacji lasów?

PSL jest przeciwko prywatyzacji Lasów Państwowych wbrew "kłamliwym i populistycznym" twierdzeniom polityków PiS - oświadczył rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński. Jak dodał, prywatyzacja lasów w obecnym stanie prawnym nie jest możliwa.
ZAKTUALIZOWANA: Premier Donald Tusk zapowiedział, że w latach 2014-15 rząd z pozyskanych od Lasów Państwowych pieniędzy (1,6 mld zł) wyda 1,3 mld zł na budowę i remonty dróg lokalnych. Na takie działanie pozwoli nowelizacja ustawy o lasach, której projekt na wtorkowym posiedzeniu przyjęła Rada Ministrów.

W reakcji na tę zapowiedź politycy PiS zarzucili koalicji rządowej, że dąży do prywatyzacji Lasów Państwowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w środę, że obawia się sytuacji, w której Lasy Państwowe "będą wprowadzone w stan zadłużenia, a później zostanie uruchomiony mechanizm, taki jak w stosunku do szpitali", co skończy się prywatyzowaniem lasów. Z kolei poseł PiS Jan Szyszko przekonywał w czwartek, że rząd dąży do tego, by rozpocząć proces "dobierania się do wielkiego majątku społecznego" i chce "za wszelką cenę doprowadzić do destabilizacji polskich lasów, chce rozpocząć proces prywatyzacji".

Czytaj też:  Nie chcą dróg kosztem Lasów Państwowych

Kosiński napisał w oświadczeniu, że wobec "kłamliwych i populistycznych stwierdzeń polityków Prawa i Sprawiedliwości sugerujących istnienie planów prywatyzacji Lasów Państwowych", PSL zaleca im "uważną lekturę" ustawy z o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, która wyraźnie wskazuje, że "lasy państwowe stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym".

"Zachowania polityków PiS potwierdzają dobrze znaną łacińską paremię: ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). Jak widać - także politycy PiS szkodzą społeczeństwu poprzez prowadzenie szeroko zakrojonej dezinformacji. Można mieć wrażenie, że jedynym celem polityków PiS jest cyniczna gra wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego" - napisał w oświadczeniu rzecznik ludowców.

Kosiński zaznaczył, że ustawa uniemożliwiająca prywatyzację lasów została uchwalona w 2001 roku w wyniku inicjatywy obywatelskiej w reakcji na pomysł prywatyzacji ze strony polityków rządzącej wówczas Akcji Wyborczej Solidarność.

"PSL stanowczo sprzeciwiło się tym działaniom, stając na czele protestu społecznego w tej sprawie, którego wynikiem było uchwalenie ustawy zakazującej przekształceń własnościowych lasów państwowych. Stanowisko to jest w pełni aktualne i podtrzymywane przez PSL" - dodał Kosiński.

Tusk zaproponował w środę zmianę w konstytucji tak, by zagwarantować "trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli". "Proponuję i to jest moja oferta do wszystkich sił politycznych, abyśmy przeprowadzili drobną, ale istotną zmianę w konstytucji RP z zapisem gwarantującym trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli" - oświadczył szef rządu.KOMENTARZE (5)

 • pilarz, 2014-01-16 21:13:24

  Ja pamiętam że pierwsze jeszcze nieśmiałe zakusy robiło SLD.
 • refleksjon, 2014-01-13 22:18:37

  Lasy Państwowe dostały nagrodę UNESCO za dbanie o lasy i zalesienie ważne w postępującej zmianie klimatu na ziemi .Rząd Donalda Tuska i klakierzy z PSL położyli łapę na Lasy Państwowe gdyż pilnie potrzebują pieniędzy .Pieniedzy na zasadzie aby jednym coś dać drugim muszą zabrać. Rząd który lubi zmie...niać konstytucję jest rządem upadłym i wątpliwym. Niech się wezmą za aferzystów ,karierowiczów bez wiedzy ale z poparciem partyjnym ,kolesi z rad nadzorczych desygnowanych na lukratywne stołki ,figurantów lub decydentów z polecenia którzy zarabiają ogromne pieniądze i premie za budowę stadionów czy dróg również i z przekrętami ,za preceder wyprzedaży ziemi rolniczej itd.Ciekawe co jeszcze wymyślą doradcy (eksperci) rządowi od wyciągania pieniędzy od ludzi aby pokryć lukę budżetową .Dość tematów zastępczych i weźcie się za robotę posłowie z przewagi sejmowej -dla dobra ludzi pracy i zawiedzionych studentów oraz dla młodych szukających perspektyw za granicą . Za poprawą życia i dla pewności młodzieży muszącej słuchać dyrdymałów Palikota i innych celebrytów oraz mówców telewizyjnych i partyjniaków na heppeningach z bajerem i praniem mózgów .  rozwiń
 • Alka, 2014-01-10 19:33:02

  Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie ? Zostało kilkanaście znaczących spółek skarbu państwa i lasy... Kto ma na nie apetyt ? Kąsek łakomy... Coraz bliżej jesteśmy całkowitego zniewolenia we własnym kraju. Cz naprawdę nie umiemy sami zarządzać swoimi zasobami i musimy je oddawać za bezcen ? Tak kończy... się prywatyzacja w wykonaniu naszych rządów. W sprawie lasów domagam się referendum !!!  rozwiń