PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto zapłaci za nową siedzibę teatru?

  • PAP    17 lutego 2012 - 15:31
Kto zapłaci za nową siedzibę teatru?

Nie ma decyzji w sprawie finansowania budowy centrum kulturalnego, w którym znajdzie siedzibę Nowy Teatr w Warszawie. Resort kultury mówi o możliwości wsparcia teatru, ale czeka aż miasto potwierdzi 20-proc. udział w inwestycji. Miasto nie wie, czy to możliwe.
Na pierwszy etap realizacji potrzeba mniej więcej 60 mln zł netto.

Nowy Teatr może otrzymać dofinansowanie - za pośrednictwem ministerstwa kultury - z Krajowej Rezerwy Wykonania. To pula pieniędzy, jaką Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeznaczyło do podziału pomiędzy województwa najlepiej gospodarujące środkami unijnymi. Została utworzona z środków wspólnotowych przeznaczonych na 2007-2013.

Ministerstwo kultury nie podaje jednak, jaka ewentualnie kwota dofinansowania może być zaoferowana dyrektorowi Nowego Teatru Krzysztofowi Warlikowskiemu.

Jak tłumaczy rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński, dofinansowanie projektu budowy Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr w Warszawie, przy udziale środków UE, jest uzależnione od wyników procesu negocjacji z Komisją Europejską i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, "co do sposobu podziału dodatkowych środków przyznanych sektorowi kultury".

- Czekamy też na potwierdzenie 20-procentowego wkładu miasta - podkreślił Babczyński.

Miasto zapewnia, że budowa siedziby i centrum kulturalnego Nowego Teatru przy ul. Madalińskiego jest priorytetowo traktowana przez stołeczny samorząd (zabierz głos/oceń prezydenta).

- Dlatego miasto wywiązało się ze wszystkich dotychczasowych zobowiązań wobec teatru i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - finałem było przekazanie gruntu i wpisanie hal dawnej siedziby MPO do rejestru zabytków - zwrócił uwagę rzecznik prasowy urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk.

Dodał, że ministerstwo kultury "nie przedstawiło miastu propozycji zwiększenia udziału w inwestycji z 15 do 20 proc".

- Jeżeli taką propozycję otrzymamy, jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat. Chociaż znalezienie dodatkowych środków i podniesienie naszego udziału do 20 proc. będzie niezwykle trudne, jeśli w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę intensywne zaangażowanie inwestycyjne miasta w wielu obszarach oraz ostatnią aktualizację prognozy finansowej dla samorządów przedstawioną przez Ministerstwo Finansów - podkreślił Milczarczyk.

Odnosząc się do stanowiska miasta, rzecznik ministra kultury zaznaczył, że budowa siedziby Nowego Teatru jest inwestycją, na realizacji której bardzo zależy ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu.

- Wkład 15-procentowy jest wkładem minimalnym. Strony umówiły się, że jeżeli kwota potrzebna do zrealizowania inwestycji będzie wyższa niż 50 milionów, wkład własny zostanie zwiększony - podkreślił Babczyński.

Dyrektor ds. inwestycji Nowego Teatru Ryszard Malarski tłumaczył, że w tej chwili wszystko zależy od ministerstwa kultury, bo miasto spełniło już wszelkie warunki, aby tworzenie inwestycji uruchomić - wpisało do rejestru zabytków halę, przekazało teren, dało pieniądze na wszystkie prace przygotowawcze.

- Teraz czekamy więc na spełnienie obietnicy ministra kultury, który od kilku lat obiecuje nam pieniądze na wykonanie tego obiektu. Mamy nadzieję, że w tym roku - i to w pierwszej jego połowie - otrzymamy pieniądze i podpiszemy umowę - powiedział Malarski.

Siedziba Nowego Teatru wraz z centrum kulturalnym ma powstać w miejscu byłej bazy MPO, w przedwojennej hali przy ulicy Madalińskiego. Już w październiku 2010 r., z udziałem władz miasta, zorganizowano spotkanie inaugurujące przyszłą działalność sceny Krzysztofa Warlikowskiego. Realizacja inwestycji nie ruszyła do tej pory.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.