PARTNER PORTALU
  • BGK

Który region dostanie najwięcej na kulturę?

  • PAP    17 kwietnia 2013 - 19:40
Który region dostanie najwięcej na kulturę?

Budżet programów ministra kultury jest wyższy o 34 mln zł w stosunku do poprzedniego roku - poinformował w środę szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. Najwięcej pieniędzy trafi w tym roku do woj. mazowieckiego - ponad 70 mln zł.
Szef resortu kultury na środowej konferencji prasowej w Sejmie podsumował działanie programów w latach 2008-12, przedstawił też plany na rok bieżący.

Zdrojewski powiedział, że w 2013 roku przyznano 2539 dotacji na łączną kwotę ponad 307 mln zł. To prawie 500 dotacji więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy przyznano ich 2087. Rośnie też budżet programów ministra, który jest wyższy o 34 mln zł w stosunku do poprzedniego roku. W roku 2012 budżet ten wynosił 273,7 mln zł, w 2013 - 307,2 mln zł.

Najwięcej pieniędzy z programów ministra kultury trafi w tym roku do województwa mazowieckiego, które otrzyma ponad 70 mln zł. Ministerstwo kultury dofinansowało co trzeci wniosek z tego województwa.

Z mazowieckiego wpłynęło też do resortu najwięcej wniosków. Najmniej wniosków spłynęło z opolskiego.

Minister kultury zaznaczył, że wyjątkowo cenne w jego opinii są projekty edukacyjne. Jak mówił, już ponad trzy czwarte wszystkich dofinansowanych wniosków zawiera elementy edukacyjne. Zdrojewski dodał jednocześnie, że czuje "niedosyt", ponieważ ciągle za mało jest wniosków zawierających oferty dla najmłodszych dzieci.

Nowy system elektroniczny, dzięki któremu beneficjenci mogą na bieżąco sprawdzać poprawność wprowadzonych danych w składanych wnioskach do programów ministra kultury, skutkuje rosnącą aktywnością interesantów składających pisma w innych sprawach. Za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta można też bowiem wnioskować o dofinansowanie także w ramach Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA +.

Od początku 2013 r. do ministerstwa kultury wpłynęło drogą elektroniczną ponad 4,5 tys. pism i wniosków. Dla porównania - w roku 2009 pism przesłanych drogą elektroniczną było 4,4 tys., czyli mniej niż przez trzy pierwsze miesiące roku 2013.

Dzięki programom ministra kultury i dziedzictwa narodowego można ubiegać się o dofinansowanie rozmaitych projektów kulturalnych i artystycznych np. festiwali, przeglądów, wydawnictw.

Programów jest osiem: Wydarzenia artystyczne, Kolekcje, Promocja literatury i czytelnictwa, Edukacja, Obserwatorium kultury, Dziedzictwo kulturowe, Rozwój infrastruktury kultury i Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość programów składa się z tzw. priorytetów, w ramach których można składać wnioski o dofinansowanie konkretnych projektów - są to np. priorytety "Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego", "Ochrona zabytków", "Wspieranie działań muzealnych". Priorytetów jest 23.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.