PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie. Rusza modernizacja dróg

  • JL    13 września 2016 - 05:56
Kujawsko-pomorskie. Rusza modernizacja dróg
Woj. kujawsko-pomorskie do 2023 r. wyda ok. 600 mln zł na modernizację dróg.

Do 2023 r. na modernizację dróg woj. kujawsko-pomorskie zamierza przeznaczyć około 600 mln zł. Dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego wyniesie 101 mln euro.
Drogi wojewódzkie będą modernizowane zgodnie z kujawsko-pomorskim planem spójności komunikacji drogowej i kolejowej. Dokument zakłada przebudowę tras o długości 351 kilometrów przy wykorzystaniu środków z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020. W ramach realizowanych zadań powstanie infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo, planowana jest też przebudowa skrzyżowań, mostów i innych obiektów. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy przebudowywanych trasach będą też powstawać ciągi pieszo-rowerowe.

Wkrótce rozpocznie się realizacja pierwszych zadań, dla których gotowa jest kompletna dokumentacja projektowa. Zarząd województwa podjął decyzję o rozpoczęciu procedur przetargowych, które wyłonią wykonawców pięciu inwestycji.

• Ze Żnina do granicy województwa (droga wojewódzka nr 251) – 15 km. To ostatni wymagający przebudowy odcinek trasy w ciągu dróg wojewódzkich nr 251 i 252, które komunikują południową część regionu. W ramach realizacji inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Gruntownie przebudowany zostanie też most na Gąsawce w Żninie. Zmodernizowane będą przepusty, zatoki autobusowe, chodniki i zjazdy na posesje. Przy wjeździe do Żnina powstanie miejsce do kontroli i ważenia pojazdów. Przetarg został już ogłoszony.

• Ze Stolna (powiat chełmiński) do Wąbrzeźna (droga wojewódzka nr 548) –29 km. To ważna trasa, m.in. ze względu na bezpośrednie połączenie z węzłem autostradowym w Lisewie. Jezdnia po gruntownej przebudowie zostanie wzmocniona i poszerzona. W Krusinie zaplanowano budowę czterowlotowego ronda. Małe rondo powstanie także w Lisewie. Na odcinku między Lisewem i Wąbrzeźnem zaprojektowano kolejnych 5 skrzyżowań z ruchem okrężnym.

• Z Brześcia Kujawskiego do Kowala w powiecie włocławskim (droga wojewódzka nr 265) –15 km. Przebudowa trasy poprawi połączenie dróg krajowych nr 62 i 91 i usprawni dojazd do autostrady. Realizacja inwestycji zakłada m.in. budowę nowego przejazdy kolejowego w Gołaszewie.

• Z Lipna do granicy województwa (droga wojewódzka nr 559) – 22 km. Zadanie będzie realizowane na odcinku od ul. Okrzei w Lipnie do granicy województwa w rejonie miejscowości Kamień Kotowy. W tej miejscowości planowane jest m.in. wybudowanie ronda, które zastąpi skrzyżowanie z drogą nr 541. Wzmocniona jezdnia zostanie poszerzona do 7 m, poprawiona zostanie też geometria ważniejszych skrzyżowań.

• Dwa odcinki drogi z Tucholi do Świecia (droga wojewódzka nr 240) – odcinki po 15 km. Droga nr 240 należy do dróg wojewódzkich, gdzie notowane są największe natężenia ruchu. W ciągu doby korzysta z niej od 6 do 11 tysięcy pojazdów. Jezdnia po przebudowie zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Wraz z modernizacja drogi konieczne będą remonty mostów w Rudzkim Młynie na rzece Stążka i w Szumiącej na strudze Szumiąca. Poza tym przebudowany zostanie wiadukt nad linią kolejową w Terespolu Pomorskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.