PARTNER PORTALU
 • BGK

Kujawsko-Pomorskie straszy ministra Trybunałem Konstytucyjnym

 • bad    2 lutego 2015 - 14:41
Kujawsko-Pomorskie straszy ministra Trybunałem Konstytucyjnym

Art. 32 ustawy okołobudżetowej jest niezgodny z ideą subwencji? Fot. trybunal.gov.pl.

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wzywa do zmiany przepisów regulujących wydatki JST na edukację uczniów niepełnosprawnych. W przeciwnym razie Konwent zapowiada skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Chodzi o znany zapis art. 32 ustawy okołobudżetowej mówiący, że „w roku 2015 na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży jednostka samorządu terytorialnego przeznacza środki w wysokości nie mniejszej niż wynikająca z podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla JST, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach JST (Dz. U. z 2014 r. poz. 1115, 1574 i 1644), w zakresie tych zadań”.

W opinii Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego „zmiany w klasyfikacji budżetowej mają na celu odrębne ewidencjonowanie przez JST wydatków ponoszonych na edukację dzieci i młodzieży, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, w szczególności niepełnosprawnych uczniów".

Czytaj też: Rodzice wymuszają na samorządach formy kształcenia specjalnego?

„Celem tej regulacji jest przeznaczenie przez JST na specjalną organizację nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży, kwoty nie mniejszej niż subwencja oświatowa na nie przewidziana” – czytamy w stanowisku Konwentu.

W opinii kujawsko-pomorskich powiatów zapis ten zmierza nieuchronnie do ograniczenia samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza on także „niezgodność z ideą subwencji, która jako dochód JST, jest możliwa do wykorzystania na dowolny cel”. Zgodnie bowiem z ustawą o dochodach jednostek samorządowych o przeznaczeniu środków otrzymanych z tytułu subwencji ogólnej, decyduje organ stanowiący samorządu.

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego dodaje, że część oświatowa subwencji przyznawana jest na rok budżetowy.

„Konieczność rozliczania przez JST środków na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży, czyni ją w znakomitej części dotacją celową i wszelkie zmiany w trakcie roku (w praktyce części dwóch lat szkolnych) skutkować będą koniecznością dokonywania wielokrotnych zmian w budżetach JST.”

Zdaniem Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego art. 32 ustawy okołobudżetowej powinien zostać uchylony.

„W przeciwnym razie zostanie złożony wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z innymi aktami prawa, w tym Konstytucji RP”.

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego znajduje się w multimediach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (3)

 • Bunt, 2015-05-25 15:30:24

  pewnie w innych miastach też będą straszyć Trybunałem. Gdzie myślenie o tych dzieciach np. z niedostosowaniem społecznym, z aspergerem... zamiast im pomagać to straszą... Rodzice nie mogą uzyskać asystentów, odsyła się te dzieci na indywidualne nauczanie. To jest wdrażanie w społeczne funkcjonowanie.... Dlaczego nikt nie zainteresował się ile takich dzieci jest w naszym kraju, ile jest spychanych na margines. Chyba lepiej żeby nauczyli się żyć w społeczeństwie, pracować i płacić podatki. Dlaczego nie dać im tych asystentów.  rozwiń
 • Alka, 2015-02-03 11:24:01

  Dlaczego taki bunt ? Wystarczy sprawdzić dochody powiatu z subwencji oświatowej i porównać z wydatkami na oświatę - od razu widać, że ta subwencja finansuje zupełnie inne działania, z oświatą niezwiązane. Wniosek: ,,oszczędza" się na niepełnosprawnych nie dając im odpowiedniego i sfinansowanego... w subwencji wsparcia. Bardzo dobrze, że wreszcie ktoś odgórnie zajął się tym skandalicznym problemem.  rozwiń
 • fran, 2015-02-03 10:07:06

  Subwencja oświatowa na dowolny cel- to dopiero krętactwo! Nic dziwnego, że potem oszczędza się na edukacji!