PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawy i Pomorze zadowolone z budżetu

  • KB    26 kwietnia 2010 - 12:10
Kujawy i Pomorze zadowolone z budżetu

Kujawy i Pomorze podsumowały wykonanie budżetu za 2009 rok.
Mimo kryzysu, był to dobry rok dla regionu. Wiele się w nim działo w sensie inwestycyjnym – blisko połowa wydatków była wydatkami inwestycyjnymi. Dzięki niezłemu stanowi gospodarki regionu i dyscyplinie wydatków publicznych udało nam się utrzymać deficyt na przyzwoitym poziomie - poinformował urząd marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego.

- Ten rok był rokiem specyficznym, bo dotarł do nas kryzys gospodarczy. W związku z tym wpływy do budżetu z tytułu podatków dochodowych od osób fizycznych i firm okazały się o około 22 mln złotych mniejsze, niż zakładaliśmy. To spowodowało, że nie udało się zakończyć ubiegłego roku z zerowym deficytem – tłumaczył na zwołanej 22 kwietnia konferencji prasowej marszałek województwa Piotr Całbecki.

Podatki dochodowe od osób fizycznych i firm były drugim co do wielkości źródłem dochodów, po subwencji z budżetu państwa i dotacjach rozwojowych. Łącznie przyniosły wojewódzkiej szkatule prawie 189 milionów złotych. 2009 rok województwo zakończyło wynikiem dochodowym w wysokości 952 milionów złotych. Dobry wynik budżetowy był możliwy przede wszystkim dzięki dużej puli unijnych środków pomocowych.

Zdaniem urzędu w strukturze ubiegłorocznych wydatków wyraźnie widać priorytety samorządowych władz województwa obecnej kadencji. Najwięcej – ponad 362 miliony złotych – zainwestowano w rozwój i utrzymanie standardów infrastruktury komunikacyjnej. Przykładem takich inwestycji może być gruntowna modernizacja drogi wojewódzkiej nr 246 na piętnastokilometrowym odcinku Kcynia-Szubin za blisko 36 milionów złotych, a także pierwszy etap modernizacji 62-kilometrowego odcinka wojewódzkich tras nr 251 i nr 252 (koszt 35 milionów złotych).

Drugi co do wielkości słupek w tej części budżetu to działania związane z tworzeniem dogodnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości (132,5 mln zł). Mieszczą się w nim między innymi wydatki na uzbrojenie terenów pod inwestycje biznesowe i wsparcie dla instytucji tak zwanego otoczenia biznesu, dzięki którym przedsiębiorcom łatwiej realizować zamierzone cele.

W planowaniu i realizacji wydatków budżetowych pamiętano również o polityce społecznej (92 miliony złotych), kulturze (73 miliony złotych), edukacji (68 mln złotych) i ochronie zdrowia (62 mln złotych).

Oszczędności na wydatkach bieżących były możliwe przede wszystkim dzięki niższym obciążeniom związanym z obsługą kredytów.

- Dzięki twardej dyscyplinie i aktywnej polityce finansowej mamy jeden z najniższych w kraju deficyt budżetowy w wysokości 22 mln zł. W ubiegłym roku spłaciliśmy więcej kredytu niż zaciągnęliśmy - chwali się województwo.

Wykonanie budżetu województwa za 2009 rok pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Dziś (26 kwietnia) nad przedstawionym przez zarząd województwa sprawozdaniem z wykonania budżetu debatuje sejmik.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.