Kukiz'15, ustawa o pracownikach samorządowych: Gabinety polityczne do rozwiązania

• Kukiz'15 chce usunięcie gabinetów politycznych funkcjonujących przy wójtach, burmistrzach, prezydentach miasta, starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym.
• Projekt nowelizacji ustawy  o pracownikach samorządowych został złożony w Sejmie.
• Chodzi o oszczędności rzędu pół miliarda złotych rocznie. W samorządach mogłoby stracić pracę nawet 10 tys. osób.
Kukiz'15, ustawa o pracownikach samorządowych: Gabinety polityczne do rozwiązania
Zdaniem autorów projektu, zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych z budżetu państwa i redukcji biurokracji (fot.fotolia)

Klub Poselski Kukiz'15 przygotował nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Zakłada ona usunięcie przepisów dotyczących gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym, przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miasta), starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym.

- Poprzez odpowiednie zmiany w ustawach o pracownikach samorządowych, o Radzie Ministrów oraz o pracownikach urzędów państwowych, istniejące gabinety polityczne stracą podstawę prawną swojego istnienia – czytamy w uzasadnieniu projektu (publikujemy go w dziale Multimedia).

Według szacunków projektodawców, oszczędności dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego wynikające z projektowanych przepisów przekroczą 500 mln zł w skali roku.

- Szacujemy, że gabinety polityczne zatrudniają w samorządach ponad 10 tys. osób (6,4 tys. osób w gminach do 20 tys. mieszkańców 3,4 tys. w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz powiatach, ok. 400 osób w pozostałych gminach i województwach). Natomiast według GUS przeciętna pensja w samorządach za 2014 r. wynosi 4.195,63 zł brutto. Na podstawie danych BIP poszczególnych ministerstw i KPRM, koszt wynagrodzeń dla członków gabinetów politycznych w ministerstwach oraz Kancelarii Premiera ostrożnie szacujemy na ok. 5,8 mln zł rocznie. Oznacza to, że w wyniku naszej ustawy oszczędność na samych pensjach członków gabinetów politycznych wyniosłaby przynajmniej 519 mln zł w skali roku – argumentują posłowie Kukiz 15.

Ich zdaniem oszczędności wygenerowane w wyniku niniejszego projektu ustawy mogą przyczynić się do wywiązania się przez Rząd z obietnic wyborczych w zakresie obniżki podatków, czyli np.: zwiększenia kwoty wolnej PIT do 8 tys. zł, wprowadzenia stawki 15% CIT dla małych i średnich firm, obniżki stawek VAT do 22% i 7%.

Zdaniem autorów projektu, zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych z budżetu państwa i redukcji biurokracji.

Przypomnijmy, że możliwość tworzenia gabinetów politycznych dała prezydentom, wójtom i burmistrzom ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 r. W efekcie jedni włodarze nie potrzebują pomocy doradców czy asystentów, inni zatrudniają ich całe sztaby. Ich zarobki też kształtują się bardzo różnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU