PARTNER PORTALU
  • BGK

Kukiz'15, ustawa o pracownikach samorządowych: Gabinety polityczne do rozwiązania

  • AW    8 lutego 2016 - 18:48
Kukiz'15, ustawa o pracownikach samorządowych: Gabinety polityczne do rozwiązania
Zdaniem autorów projektu, zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych z budżetu państwa i redukcji biurokracji (fot.fotolia)

• Kukiz'15 chce usunięcie gabinetów politycznych funkcjonujących przy wójtach, burmistrzach, prezydentach miasta, starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym.
• Projekt nowelizacji ustawy  o pracownikach samorządowych został złożony w Sejmie.
• Chodzi o oszczędności rzędu pół miliarda złotych rocznie. W samorządach mogłoby stracić pracę nawet 10 tys. osób.
Klub Poselski Kukiz'15 przygotował nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Zakłada ona usunięcie przepisów dotyczących gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym, przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miasta), starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym.

- Poprzez odpowiednie zmiany w ustawach o pracownikach samorządowych, o Radzie Ministrów oraz o pracownikach urzędów państwowych, istniejące gabinety polityczne stracą podstawę prawną swojego istnienia – czytamy w uzasadnieniu projektu (publikujemy go w dziale Multimedia).

Według szacunków projektodawców, oszczędności dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego wynikające z projektowanych przepisów przekroczą 500 mln zł w skali roku.

- Szacujemy, że gabinety polityczne zatrudniają w samorządach ponad 10 tys. osób (6,4 tys. osób w gminach do 20 tys. mieszkańców 3,4 tys. w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz powiatach, ok. 400 osób w pozostałych gminach i województwach). Natomiast według GUS przeciętna pensja w samorządach za 2014 r. wynosi 4.195,63 zł brutto. Na podstawie danych BIP poszczególnych ministerstw i KPRM, koszt wynagrodzeń dla członków gabinetów politycznych w ministerstwach oraz Kancelarii Premiera ostrożnie szacujemy na ok. 5,8 mln zł rocznie. Oznacza to, że w wyniku naszej ustawy oszczędność na samych pensjach członków gabinetów politycznych wyniosłaby przynajmniej 519 mln zł w skali roku – argumentują posłowie Kukiz 15.

Ich zdaniem oszczędności wygenerowane w wyniku niniejszego projektu ustawy mogą przyczynić się do wywiązania się przez Rząd z obietnic wyborczych w zakresie obniżki podatków, czyli np.: zwiększenia kwoty wolnej PIT do 8 tys. zł, wprowadzenia stawki 15% CIT dla małych i średnich firm, obniżki stawek VAT do 22% i 7%.

Zdaniem autorów projektu, zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych z budżetu państwa i redukcji biurokracji.

Przypomnijmy, że możliwość tworzenia gabinetów politycznych dała prezydentom, wójtom i burmistrzom ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 r. W efekcie jedni włodarze nie potrzebują pomocy doradców czy asystentów, inni zatrudniają ich całe sztaby. Ich zarobki też kształtują się bardzo różnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.