PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulesza o ustawie usprawniającej pracę samorządów

  • PAP    20 maja 2011 - 18:43
Kulesza o ustawie usprawniającej pracę samorządów

- W Kancelarii Prezydenta dobiega już końca praca nad ustawą, która ma zwiększyć udział mieszkańców w zarządzaniu gminą - powiedział twórca reformy samorządowej, prof. Michał Kulesza.
Ustawa ma także zwiększyć koordynację działań poszczególnych szczebli samorządu. Jak ocenił Kulesza, po ewentualnym uchwaleniu jej przez Sejm, stanie się ona trzecią falą reformy samorządowej.

Czytaj też: Propozycja samorządu po nowemu - tuż tuż

Jego zdaniem ta ustawa byłaby zupełnie niepotrzebna, gdyby gminy wzajemnie między sobą, a także z powiatami, z organizacjami pozarządowymi, z przedstawicielami biznesu potrafiły normalnie współdziałać.

Jak dodał, brak współpracy między gminami prowadzi niekiedy do absurdalnych sytuacji. - Ileż jest takich śmiesznych szlaków turystycznych, które zaczynają się na wschodniej granicy gminy i kończą się na zachodniej, donikąd nie prowadząc. Sąsiednia gmina też ma swoje szlaki. Problem polega na tym, że one się nie łączą z tymi z pierwszej gminy - powiedział.

W ocenie Kuleszy słabością polskiej demokracji jest też brak społeczeństwa obywatelskiego i bardzo niskie zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne. - Polacy postępują według zasady: wybraliśmy władzę, niech ona teraz robi, co obiecała i co może, a my ją ocenimy za cztery lata, jeżeli oczywiście będzie nam się chciało wyjść z domu na wybory.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.