PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulturalne zaciskanie pasa w Sosnowcu

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    14 września 2012 - 10:14
Kulturalne zaciskanie pasa w Sosnowcu

Wiadomo już, że przyszłoroczny budżet miasta w dziedzinie kultury będzie uboższy. Prawdopodobnie o około 3,5 mln złotych. Wydział Kultury i Sztuki UM w Sosnowcu a także instytucje kulturalne będą musiały zweryfikować swoje plany.
– Ograniczenia w dziale kultury i ochrony dziedzictwa narodowego wynikają z konieczności poczynienia oszczędności we wszystkich resortach. Tak jak nasz wydział, dotkną one wszystkich jednostek kulturalnych. Wszyscy będziemy dysponować środkami mniejszymi prawdopodobnie o około 15 procent – mówi Paweł Dusza, naczelnik WKiS sosnowieckiego magistratu.

– Plany finansowe przygotowane przez miejskie instytucje kultury zawsze są większe niż to, co możemy tym instytucjom zaproponować. Tym razem z wielu projektów trzeba będzie zrezygnować. Największych cięć będą musiały dokonać te placówki, których budżet jest największy, to oczywiste. Dlatego na przykład dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej dotowanej na poziomie 8,8 mln złotych przygotowuje się do reorganizacji jednostki pod kątem ograniczenia ilości filii. Instytucje kulturalne będą w pierwszej kolejności realizowały te projekty i imprezy, które na stałe wpisane są w kalendarz wydarzeń kulturalnych – wyjaśnia naczelnik.

Jak twierdzi, WKiS też będzie organizował mniej imprez i w mniejszym niż dotychczas zakresie. – Jedyną kwotą zagwarantowaną w budżecie jest suma 164,5 tysięcy złotych. To dotacja celowa na monografię i tylko tego na tę chwilę jesteśmy pewni. Na pewno trzeba będzie zrezygnować z zaplanowanej stałej wystawy o naszym mieście, choć jest już projekt, którego realizacja opiewa na kwotę 1 mln złotych. Choć bardzo bym chciał, by wreszcie powstała, nie może być teraz priorytetem– mówi naczelnik Dusza.

Przyznaje, że jeśli chodzi o Teatr Zagłębia, tu sprawa jest bardziej skomplikowana. – Teatr jest instytucją odnotowującą bardzo dobre rezultaty, pojawiającą się coraz częściej w mediach, a sukces „Korzeńca”, „Między nami dobrze jest”, czy „Piaskownicy” ustawiają tę instytucję na inne tory. W tym przypadku dobrze trzeba wszystko wyważyć.

Na pewno dyrekcja TZ nie otrzyma dotacji , o jaką zabiega, ale postaramy się utrzymać dotowanie na podobnym jak dotychczasowy poziomie, zwłaszcza, że trzeba wziąć pod uwagę iż plany budżetowe dyrekcja teatru ustala sezonowo na okres od września do sierpnia każdego roku a nie jak zarządzający pozostałymi instytucjami w oparciu rok obrotowy – mówi Paweł Dusza.

Wszystkie szczegóły dotyczące dotowania instytucji kulturalnych znane będą po przyjęciu uchwały budżetowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.