Kupno i sprzedaż gruntów będą łatwiejsze

Ministerstwo rolnictwa zmienia ustawę o ochronie ziemi rolnej.
Kupno i sprzedaż gruntów będą łatwiejsze
Ministerstwo ułatwi rolnikom handel gruntami (fot.shutterstock)

Ministerstwo rolnictwa chce ułatwić rolnikom kupowanie i sprzedawanie gruntów uprawnych - informuje "Nasz Dziennik".

Wiceminister Zbigniew Babalski zastrzega jednak, że nie dojdzie do wywrócenia pakietu ustaw z kwietnia 2016 roku o ochronie ziemi rolnej, a więc nie będzie rewolucji w systemie obrotu takimi gruntami. Będą za to zmiany, o które wnoszą organizacje rolnicze - podaje "ND".

Już w momencie, kiedy powstawały poprzednie przepisy ministerstwo zapowiadało, że będzie modyfikować prawo, jeśli okaże się to konieczne.

"Życie pokazało, iż niektóre zapisy trzeba zmienić, bo po prostu przeszkadzają rolnikom" - powiedział wiceminister Zbigniew Babalski "ND".

Zmiany, które chce wprowadzić ministerstwo do ustawy dotyczą m.in. ułatwień dla rolników, którzy chcą handlować gruntami między sobą. Poza tym zostanie rozszerzona definicja osób bliskich o rodzeństwo rodziców, pasierbów, zięcia oraz synową - i im także bez żadnego kłopotu - rolnik będzie także mógł przekazać swój grunt, tak jak wcześniej dzieciom czy wnukom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szkoda, że nikt nie konsultował tego np. z Krajową Radą Notarialną.

XM., 2017-12-07 14:09:22 odpowiedz

Uwagi wnoszą organizacje rolnicze, a czy ktoś posłuchał co mają do powiedzenia osoby stosujące ustawę na co dzień, np. notariusze?

Katarzyna, 2017-12-06 11:50:47 odpowiedz

taka ochrona, że "rolnicy" dalej spokojnie dzielą teren i wysprzedają działki pod budowę po np. 1000-2999m2, a gmina nie może sprzedać pod inwestycję działki 4500m2, bo nie ma planu zagospodarowania, ani wcześniej nie "postarała się" o warunki zabudowy. Dobra zmiana

malina, 2017-12-06 08:26:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU