PARTNER PORTALU
  • BGK

Kuratoria dokładniej ocenią szkoły

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    23 lipca 2012 - 06:42
Kuratoria dokładniej ocenią szkoły

W przyszłym roku zmieni się organizacja pracy kuratoriów.
Zostaną w nich wydzielone stanowiska do realizacji zadań związanych tylko z nadzorem pedagogicznym, czyli kontrolowaniem przestrzegania przepisów prawa w szkołach i przeprowadzaniem oceny jakość ich pracy oświaty – pisze „Rzeczpospolita”.

Pracownikom dokonującym w danym roku tych ocen nie będzie wolno wykonywać innych zadań z zakresu nadzoru, czyli np. kontroli. Dzięki temu będą mogli skupić się na rzetelnej ocenie funkcjonowania placówek.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie organizacji kuratoriów oświaty oraz zasad tworzenia ich delegatur – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pokazali na czym im zalez, 2012-09-05 19:34:02

    oceniają ocenijaą i te noty są niesłychane
  • Pracownik, 2012-09-05 11:08:01

    W rozporządzeniu nie napisano, że pracownik przeprowadzający ewaluację nie będzie wykonywał kontroli. Napisano, że nie będzie wykonywał kontroli w danym roku szkolnym w tych placówkach, w których przeprowadza ewaluację, czy to znaczy, że winnych będzie je wykonywał? Przy 12 ewaluacjach w tym 3 w zes...połach szkół, ciekawe kiedy znajdzie na to czas. Same badania przeprowadzone w szkołach nie generują automatycznie raportu i wniosków. Po zebraniu danych należy je wprowadzić na platformę seo, przeanalizować, opracować kryteria i wymagania oraz sformułować na tej podstawie wnioski i obraz szkoły. Wygląda na to, ze 25 dni na badania i pracę nad raportem to mit. Przy 15 ewaluacjach (a może więcej - bo w każdej szkole wchodzącej w skład zespołu mogą być dwie placówki lub więcej. Jeśli jest to np. zespół szkolno-przedszkolny to wiadomo, że trzeba zrobić dwie całkiem odrębne ewaluacje, to samo dotyczy różnych typów szkół. Już w tej chwili osoby prowadzące ewaluacje pracują w soboty i niedziele, a nawet w święta (np. jeśli badania zakończa około 20 grudnia), gdyż inaczej nie są w stanie zmieścić tej ilości ewaluacji w ciągu roku szkolnego - egzaminy, sprawdziany, ferie, wakacje wypadają, gdyż ewaluacja nie może zakłócać pracy szkoły). Ciekawe kiedy wykonywać jeszcze inne zadania i kontrole?  rozwiń