PARTNER PORTALU
  • BGK

Kuria chce od miasta 6 mln zł

  • PAP    18 sierpnia 2011 - 00:09
Kuria chce od miasta 6 mln zł

Wezwanie do zapłaty prawie 6 mln zł za bezumowne korzystanie z budynku należącego do kościoła skierował do Urzędu Miasta Ekonom Archidiecezji Poznańskiej - poinformował w środę rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.
Czynsz za bezumowne korzystanie z nieruchomości kuria naliczyła od 2007 r. - od czasu, kiedy została ona zwrócona kościołowi.

W budynku przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu mieści się VIII Liceum Ogólnokształcące. W 1956 roku budynek został wywłaszczony na rzecz Skarbu Państwa. Decyzję tę za nieważną w 2007 roku uznał Minister Budownictwa, a następnie Wojewódzki i Naczelny Sąd Administracyjny.

"Wystawienie wezwania do zapłaty jest formą pewnego przypomnienia miastu o konieczności zawarcia umowy najmu tego budynku. Nie zamierzamy usuwać liceum. Chcemy podpisania umowy i wzajemnego rozliczenia czynszów za VIII LO, jak i za nasze gimnazjum katolickie, które wynajmujemy od miasta" - powiedział ks. Szczepaniak.

W czerwcu br. Kuria poznańska decyzją sądu otrzymała 4,7 miliona złotych odszkodowania od Skarbu Państwa za niemożność dysponowania swoimi nieruchomościami, jedną z nich był budynek, w którym znajduje się VIII LO. Kościół chce uzyskane od miasta pieniądze przeznaczyć na działalność charytatywną i oświatową Caritas.

Wezwanie do zapłaty nie trafiło jeszcze do wiceprezydenta Poznania odpowiedzialnego za gospodarkę nieruchomościami. Jak powiedział PAP Rafał Łopka z biura prasowego prezydenta Poznania, miasto ustosunkuje się do pisma w najbliższym czasie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.