PARTNER PORTALU
  • BGK

KWRiST: Likwidacja pozwoleń ubezwłasnowolni właścicieli działek

  • Bartosz Dyląg    1 sierpnia 2014 - 11:05
KWRiST: Likwidacja pozwoleń ubezwłasnowolni właścicieli działek

Uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej ubezwłasnowolni właścicieli działek sąsiednich – alarmują samorządowcy. – Zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę nie spowoduje większego chaosu w przestrzeni i zagrożenia interesu osób trzecich – przekonuje resort rozwoju.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało nowelizację ustawy Prawo budowlane. Projekt negatywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zdaniem strony samorządowej proponowane zmiany ubezwłasnowolnią właścicieli działek sąsiednich, a także spowodują zbyt dużą przewagę interesu jednostek nad interesem ogółu.

Projektowana nowelizacja ustawy ma na celu uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej dzięki zniesieniu wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane oraz dzięki ograniczeniu katalogu obiektów budowlanych, które wymagać będą wydania pozwolenia na użytkowanie.

Czytaj też: Rząd planuje zmiany w prawie budowlanym

Obawy korporacji samorządowych przedstawił starosta łaski Cezary Gabryjączyk. Dotyczą one głównie zabudowy wielkomiejskiej, gdzie działki są małe.

– Tego typu ułatwienia w procesie inwestycyjnym ubezwłasnowolnią właścicieli działek sąsiednich, ponieważ nie będą mogli wnieść sprzeciwu do projektu. Spowodują ponadto zbyt dużą przewagę interesu jednostek nad interesem ogółu – podkreślał Cezary Gabryjączyk.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski przypomniał, że pozwolenie na budowę nie będzie wymagane tylko dla budynków, które nie będą oddziaływać na działki sąsiednie.

– Ustawa nie znosi też procedur lokalizacyjnych, które wynikają z planów zagospodarowania i decyzji o warunkach zabudowy – przekonywał Paweł Orłowski.

Wiceminister przypomniał ponadto, że równolegle procedowany jest projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, która ma za zadanie m.in. wzmocnić rolę studium zagospodarowania i kontrole gmin nad przestrzenią.

Czytaj też: Resort infrastruktury chce zmian w planowaniu przestrzennym

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Ja, 2014-08-01 13:41:04

    Do Bogdan: Jeśli chcesz to ja mogę.
  • Bogdan, 2014-08-01 13:15:42

    A kto będzie oceniał czy budynek nie będzie oddziaływał na działki sąsiednie ?