PARTNER PORTALU
  • BGK

KWRiST: Zmiany studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego rozwoju gmin

  • bad    14 grudnia 2017 - 11:54
KWRiST: Zmiany studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego rozwoju gmin
KWRiST omawiała m.in. zmiany studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego rozwoju gminy. Fot. MSWiA

W konsultacjach społecznych znajduje się przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju dokument System zarządzania rozwojem Polski. W tym kontekście pojawia się kwestia zmiany studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego rozwoju gmin.
Mateusz Morawiecki we wtorkowym exposé zakreślił plany swojego rządu i cele na drugą połowę kadencji. Kluczowa będzie rola samorządów. Jednym z ważnych dokumentów, który ma stanowić o działaniach rozwojowych, także lokalnych, ma być przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju dokument System zarządzania rozwojem Polski. Jest on analizowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Chcemy przeanalizować fragmenty dokumentu, które wprost odnoszą się do zmian w samorządzie terytorialnym. Jeśli zapowiada on odejście od studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego rozwoju gminy, to jest to zmiana, która gminy bardzo interesuje – wyjaśnia Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Czytaj też: NIK: system planowania i zagospodarowania przestrzennego do zmiany

Robert Dzierzgwa, dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju, zwraca uwagę, że dokument wyznacza kierunki zmian w ministerstwach. Podkreśla, że nie będzie on regulował kwestii szczegółowych, te znajdą się w odpowiednich ustawach; o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i Kodeksie urbanistyczno-budowlanym.

- Chcemy zbudować system, który ma zapewnić prawdziwą politykę rozwoju na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym – wyjaśnia Robert Dzierzgwa. - Chodzi o to, by na każdym poziomie planowania społeczno-gospodarczego od poziomu krajowego, poprzez poziom regionalny po poziom lokalny, zapewnić zintegrowane podejście. By zapewnić porządek i spójność tego planowania – dodaje.

Robert Dzierzgwa dodaje, że są dwie koncepcje co do studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego rozwoju gminy – jego likwidacja albo wzbogacenie. Jego zdaniem, studium nie może zniknąć, bo jest elementem planowania przestrzennego. Nie będzie też w tym zakresie żadnej rewolucji.

- Chcielibyśmy, aby studium było wzbogacone o elementy strategii rozwoju lokalnego - wyjaśnia przedstawiciel resortu rozwoju.

Zdaniem Roberta Dzierzgwy, rząd chce przyjąć System zarządzania rozwojem Polski do końca tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jacek Kowalewski fejs., 2017-12-14 17:58:40

    Proponuje powrót do starych sprawdzonych przepisów dotyczących planu ogólnego i planu lokalnego - szczegółowego. Doświadczeni praktycy pracujący i doświadczający aktualnych rozwiązań, optują za starym sprawdzonym systemem. Koordynacja w planowania przestrzennym będzie dużo łatwiejsza. Plan centraln...y, plany regionalne, plany miejskie i gminne. Sprawdzone, według wielu dobrze działało!  rozwiń