Łączenie funkcji kuratora i radnego może prowadzić do konfliktu interesów

Łączenie funkcji kuratora oświaty z mandatem radnego może prowadzić do konfliktu interesów - uznała sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży. Według komisji może to również dotyczyć innych stanowisk, znajdujących się pod kierownictwem wojewody.
Łączenie funkcji kuratora i radnego może prowadzić do konfliktu interesów

We wtorek komisja przyjęła dezyderat w tej sprawie adresowany do premiera Donalda Tuska. Zwraca się w nim o przygotowanie projektów zmian ustawowych, systemowo rozwiązujących problem konfliktu interesów wynikający z łączenia funkcji w administracji rządowej z mandatem radnego.

Komisja powołuje się na opinie ekspertów oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, z których wynika, że ze względu na złożoność materii konieczne jest uregulowanie tej kwestii w wielu aktach prawnych rangi ustawy.

Czytaj też: Kurator oświaty nie powinien być radnym

Dezyderat komisji to reakcja na wniosek Związku Nauczycielstwa Polskiego o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, której efektem będzie uniemożliwienie łączenia funkcji kuratora z mandatem radnego. Zdaniem ZNP, sytuacja, w której kurator oświaty, nadzorujący zgodność działań organów jednostek samorządu terytorialnego z prawem oświatowym, jest jednocześnie radnym, a więc osobą wchodzącą w skład organu nadzorowanego przez kuratora, jest nie do pogodzenia ze standardami demokratycznego państwa prawa.

"Jako przykład kuratora oświaty, który łączy tę funkcję z mandatem radnego, ZNP wskazał lubelskiego kuratora oświaty Krzysztofa Babisza, który zasiada w Sejmiku Województwa Lubelskiego, przypominając, iż sposób, w jaki sprawuje on nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego, stał się jedną z przyczyn złożenia przez ZNP wniosku o odwołanie go ze stanowiska lubelskiego kuratora oświaty" - napisano na stronie internetowej ZNP.

W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu komisji edukacji, nauki i młodzieży wiceminister edukacji Joanna Berdzik powiedziała, że "MEN nie wyklucza zasadności wprowadzenia takiego zakazu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU