PARTNER PORTALU
  • BGK

Lada chwila rozpoczną się prace nad regułą wydatkową samorządów

  • PAP    26 maja 2011 - 13:25
Lada chwila rozpoczną się prace nad regułą wydatkową samorządów

Prace nad regułą wydatkową w samorządach rozpoczną się w przyszłym tygodniu – zapewniła wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Dodała, że nie ma groźby, by samorządy musiały zrywać umowy lub wstrzymać wydawanie pieniędzy z UE. Wiceminister odpowiadała na pytania w sprawie propozycji ograniczania deficytu w samorządach, które zadali resortowi finansów posłowie Wiesław Rygiel i Andrzej Sztorc z PSL.

Czytaj też: Samorządy oburzone odłożeniem dyskusji ws. reguły wydatkowej

Majszczyk powiedziała, że prace nad mechanizmami, które pozwolą w przyszłym roku ograniczyć deficyt samorządów o 0,4 proc. PKB, zaczną się w przyszłym tygodniu. Zajmie się tym zespół finansowy komisji wspólnej rządu i samorządu.

Dodała, że resort chce jak najszybciej zakończyć prace i znaleźć rozwiązania najmniej uciążliwe dla samorządów, które nie doprowadzą do sytuacji, w której samorządy musiałyby zrywać umowy czy wstrzymywać inwestycje.

Wiceminister poinformowała, że z wieloletnich prognoz finansowych przekazanych przez jednostki samorządu terytorialnego wynika, że w przyszłym roku samorządy planują tylko ponad 1 mld zł deficytu wobec 15 mln w 2010 r.

„Biorąc pod uwagę te plany, które będą stanowiły punkt wyjścia w tych rozmowach, nie ma z naszego punktu widzenia żadnych obaw, że mogłoby dojść do (…) zrywania umów, niewykorzystywania środków unijnych” – powiedziała.

Podkreśliła, że Polska musi zejść z deficytem do 3 proc. PKB. „Jeżeli tego celu nie osiągniemy, to w ogóle nie będziemy mogli mówić o prawidłowym i właściwym wykorzystaniu środków unijnych” – powiedziała.

Wiceminister zaznaczyła, że jedną z sankcji nałożonych na Polskę za nieosiągnięcie tego celu może być ograniczenie środków unijnych lub pozbawienie Polski tej pomocy.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r.; tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.

Resort finansów od początku chciał, by efekt wprowadzenia reguły ograniczającej deficyt w samorządach obniżył deficyt o 0,4 pkt proc. PKB w 2012 r.

W środę premier Donald Tusk powiedział, że wstępne propozycje rządu w sprawie reguły wydatkowej zostały przyjęte przez samorząd.

Tusk podkreślał wagę ograniczania deficytu w kontekście zaufania do Polski na rynkach finansowych. Przypomniał, że to, co dzieje się w niektórych państwach strefy euro, jest skutkiem „wieloletniego nieodpowiedzialnego rozluźniania dyscypliny w finansach publicznych”.

Premier ocenił, że wysiłek na rzecz ograniczania deficytu musi być „bardziej powszechny niż wysiłek rządu”.

„Jesteśmy przekonani, że w tej perspektywie, o której mówimy, a mówimy o dwóch perspektywach – 2012 i 2014 – nadal będziemy w stanie budować taki model działania, który na poziomie samorządu i władzy centralnej pozwoli stosować metody umiarkowane, niezbyt dotkliwe z punktu widzenia ludzi, bezpieczne dla procesów inwestycyjnych” – zadeklarował premier.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.